To, jak młodo wyglądamy, zależy w dużej mierze od stanu naszej skóry. Nie ubrania, buty, włosy, drogeria, makijaż czy modne dodatki, ale ich wygląd ukrywa lub podkreśla nasz wiek. Suchość jest czynnikiem sprzyjającym jej wczesnemu starzeniu. Szybka eliminacja tego problemu przedłuża młodość skóry. Sucha skóra. Tutaj ważne jest, aby zrozumieć i nie mylić tego:
- Możesz urodzić się z typem skóry suchej.
- I możesz z różnych powodów doprowadzić skórę, nie suchą, do stanu odwodnienia i upewnić się, że jest sucha.
Różnica między tymi dwoma przypadkami jest ogromna. Typ suchej skóry jest nam nieodłączny na poziomie genetycznym, jest na całe życie. A stan odwodnienia to stan przejściowy, z którym przy odpowiedniej pielęgnacji można szybko się pożegnać.
Oznaki suchej skóry
Przede wszystkim weź pod uwagę cechy skóry, które można przypisać typowi suchemu.
- Jest chuda i delikatna.
- Zwykle matowy, jasny i różowy.
- Z prawie niezauważalnymi porami.
- Ze względu na to, że gruczoły łojowe wytwarzają mało sebum, prawie nigdy nie ma tłustego połysku.
- Nie może się pochwalić dobrą elastycznością i nawilżeniem.
- Często się łuszczy.
- Po etapie czyszczenia i przy różnicach temperatur prawie zawsze pojawia się uczucie szczelności.
- Nie zna zaskórników, wysypek, stanów zapalnych, zaskórników.
- Powoli wchłania kremy kosmetyczne.
- Może to być nie tylko skóra wrażliwa, ale także nadwrażliwa.
- Skłonny do różnych podrażnień.
- W młodości była bardzo piękna i wyglądała jak porcelana. Z biegiem lat coraz mniej cieszy swoje gospodynie domowe. Czemu? Ponieważ starzeje się wcześniej niż wszystkie inne typy. Z łatwością tworzy zmarszczki na całej twarzy. Szybko traci elastyczność i sprężystość. Dlatego codzienna pielęgnacja suchej skóry nie jest luksusem, ale koniecznością dobrego wyglądu i jak największego usunięcia oznak jej zaniku w czasie.
Główne czynniki powodujące suchość skóry
Jeśli odziedziczymy typ skóry suchej, to odwodniona może być każda skóra, nawet z rozszerzonymi porami lub problematyczna. Kolejną różnicą między skórą odwodnioną a suchą jest jej zdolność do szybkiego wchłaniania kosmetyków nakładanych na twarz. Istnieje wiele powodów, dla których nie wysuszona skóra traci nawilżenie:
- warunki atmosferyczne (zimno, upał, wiatr),
- niewystarczająca wilgotność,
- Promieniowanie słoneczne,
- w cenie centralne ogrzewanie,
- klimatyzatory działające w lokalu,
- nasz wiek (z biegiem lat, na skutek niskiego poziomu estrogenów, skóra staje się cieńsza, mniej sebum, osłabia się funkcja barierowa skóry i staje się ona bardziej sucha),
- ciąża,
- niewłaściwie dobrane lub agresywne kosmetyki,
- częsty kontakt z chlorowaną wodą w basenach,
- problemy zdrowotne (choroby przewlekłe),
- naprężenie,
- palenie,
- nadmierne spożycie alkoholu.
Jak walczyć z odwodnieniem?
Nawet w domu można pomóc skórze poradzić sobie z tym problemem. Aby to zrobić, jeśli to możliwe, wyeliminuj przyczynę, która prowadzi do wysuszenia skóry. Odwodniona skóra pozbawiona jest wilgoci. Dlatego konieczne jest, aby krok po kroku dobrać codzienną pielęgnację, aby zapewnić nawilżenie skóry i utrzymać ją w górnych warstwach. Jednocześnie wybierz dla siebie wysokiej jakości kosmetyki. To jest ważne.
Który krem kosmetyczny jest dla Ciebie odpowiedni?
Wszyscy jesteśmy różni i każdy z nas będzie miał własne kryteria, według których dobieramy krem i powierzamy mu swoją twarz. Krem kosmetyczny to emulsja. Powstaje z wody, oleju i emulgatora, który wiąże dwie pozornie niezgodne ze sobą substancje. Emulgator w emulsji powinien być wystarczający do związania wody i oleju. Jeśli położysz mniej, nie będzie emulsji. Włożysz dokładnie tyle, ile potrzebujesz – dobrze, ale tutaj bez doświadczenia, sumienności, odpowiedzialności, talentu programisty i technologa nie da się zrobić. Daj trochę więcej – otrzymasz dobrą emulsję.
Zasady pielęgnacji skóry suchej
Chciałbym jeszcze raz przypomnieć, że sucha skóra pozbawiona jest tłustego połysku, ponieważ gruczoły łojowe wytwarzają mało sebum, które jest częścią płaszcza hydrolipidowego. Ta cecha znacznie osłabia funkcję barierową skóry. Dlatego sucha skóra nie tyle cierpi z powodu braku nawilżenia, ile z niedoboru składu lipidowego naskórka, co zmniejsza jego zdolność do zatrzymywania wilgoci w górnych warstwach skóry. Dlatego pielęgnując suchą skórę należy bardzo uważać na płaszcz hydrolipidowy i starać się go mniej zranić. Na tym opierają się zasady opieki nad nią.
- Bardzo staranne czyszczenie. Obecnie nie ma środka myjącego, który nie przerywa płaszcza hydrokwasowego skóry. Ale w każdym przypadku skóra powinna zostać oczyszczona. Jednocześnie musisz sam wybrać, co spowoduje jej najmniejszą krzywdę. Dobrze jest stosować czyszczenie na bazie oleju.
- Nie używaj peelingów, peelingów z drobinkami ściernymi, hołdu i maseczek na bazie glinki.
- Bardzo rzadko odwiedza się łaźnie, sauny i wykonuje zabiegi wykorzystujące parę lub ogrzewanie.
- Chronić skórę przed słońcem przez cały rok.
- Toniki alkoholowe są również przeciwwskazane w przypadku suchej skóry.
- Jest mniej prawdopodobne, że zmienisz podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne, zwłaszcza jeśli masz już taki, który Ci odpowiada. Wrażliwa skóra nie lubi zmian, nawet gdy jest przeciążona.
- Staraj się używać nie tylko kosmetyków, które nawilżą i odżywiają skórę, ale pobudzają wszystkie procesy w niej zachodzące, aby nie była leniwa i działała samodzielnie. „Leniwa” skóra starzeje się szybciej.
- Ponownie musisz przyzwyczaić się, że nie będziesz dotykać skóry.
- Nie zapomnij pić wystarczającej ilości wody w ciągu dnia.
- Weź witaminy poprawiające jej kondycję (E, A, C, B1, B7 …).