Rzęsy wypadają każdego dnia, a to całkowicie naturalny proces. Codziennie powinno wypaść około 2-3 rzęsek, ale jeśli zauważysz, że dosłownie znikają na twoich oczach, powinieneś skonsultować się z lekarzem. Istnieje również możliwość przedłużania rzęs na sztuki, zdjęcia można obejrzeć.
Nadmierna utrata rzęs może być oznaką poważnej choroby. Najczęściej jest to objaw zaburzeń hormonalnych lub chorób tarczycy-niedoczynności tarczycy. Wypadanie rzęs zgłaszają również kobiety w okresie menopauzy.
Problem może również wynikać z chorób oczu, zapalenia mieszków włosowych i spojówek. Rzęsy wypadają również podczas chemioterapii oraz w przypadku silnego niedoboru witamin.
Dlaczego rzęsy wypadają?
Ustalenie przyczyny nadmiernego wypadania rzęs to pierwszy krok w naprawieniu problemu.
Do najczęstszych przyczyn wypadania rzęs należą:
- alergie (na kosmetyki lub soczewki kontaktowe);
- stosowanie niektórych leków;
- niedoczynność tarczycy;
- infekcja, zapalenie powiek i mieszków włosowych;
- złe odżywianie;
- zaburzenia hormonalne;
- chirurgiczne zabiegi okulistyczne.
Przycinanie rzęs nie powoduje, że wyglądają na dłuższe ani grubsze. Ich długość i kolor są cechami dziedzicznymi, a osoba nie ma tu wpływu.
Uszkodzenia mechaniczne mogą również prowadzić do wypadania rzęs, gdy używamy środków do demakijażu i mocno wcieramy je w skórę. Innym powodem wypadania rzęs jest sen z makijażem.
Jeśli masz problemy z wypadaniem rzęs, możesz wypróbować tusz z odżywką. Te produkty można łatwo znaleźć w aptece.
Stan rzęs może też pogorszyć pogodę-zimno, słońce, wiatr i nagłe zmiany temperatury. Dla ochrony możesz użyć specjalnej odżywki lub nawet kremu nawilżającego do ust. Ale przed użyciem jakichkolwiek kosmetyków zrób test alergiczny. Kolejnym powodem utraty rzęs są niekompetentne lub zbyt często wykonywane zabiegi kosmetyczne. Regularne stosowanie zalotek do rzęs czyni je wrażliwymi. Sztuczne przedłużanie rzęs, choć wygląda efektownie, to osłabia rzęsy. W takim przypadku należy koniecznie dać rzęsom czas na regenerację.