Właściwy sposób przechowywania produktów spożywczych wpływa przede wszystkim na ich trwałość. Należy je ustawić tak, aby dłużej zachowywały świeżość i miejsce w lodówce. Oczywiście najlepiej jeść świeże warzywa i owoce.
W wysuwanych dolnych półkach powinny znajdować się świeże warzywa i owoce. Temperatura i wilgotność są tutaj wyższe. Możesz również umieszczać twarde sery w dolnych szufladach, ale tylko w pojemnikach.
Temperatura jest nieco wyższa na najwyższych półkach i półkach na drzwiach. Z tego powodu jest to miejsce na żywność, która nie wymaga bardzo niskich temperatur. To dobre miejsce na dżem, dżem, kefir, jogurt, mleko czy gotowe ciasto.
Półki pośrodku są trochę chłodniejsze i powinny zawierać takie produkty, jak ser, twaróg, jajka, krojone mięso, gotowe dania i tym podobne.
W zamrażarce na dolnej półce panuje niższa temperatura, a surowe mięso i ryby należy przechowywać w najzimniejszych miejscach.
Lodówka może nie zapewniać 100% świeżości wszystkich produktów spożywczych. Na przykład nie należy przechowywać chleba w lodówce, ponieważ szybciej się zwietrzeje. Nie zaleca się przechowywania w lodówce egzotycznych owoców, pomidorów, cukinii itp. Zimno niszczy ich funkcje odżywcze, co prowadzi do szybkiego zepsucia i chorób. Pamiętaj, aby nie przechowywać surowego mięsa obok gotowych do spożycia potraw. Żywność o silnym zapachu należy starannie pakować, aby inne produkty nie wchłaniały zapachu. Ważne jest również kontrolowanie terminów ważności poszczególnych produktów. Dobrym pomysłem jest ustawienie w lodówce „timerów” z minimalnymi datami ważności.
Ważne jest również prawidłowe pakowanie chłodzonej żywności. Folia aluminiowa może służyć do zawijania mięsa, ryb lub przykrywania talerzy gotowymi posiłkami.
Folia celofanowa chroni przed wysychaniem. Nadaje się do pakowania serów i resztek obiadowych. Nie owijaj warzyw i owoców w folię, zwłaszcza gdy są mokre. Do przechowywania gotowych produktów nadają się silikonowe i żaroodporne pojemniki, które zachowują smak i świeżość potraw.