Zamek Mildenstein, klasztor Buch i inne ciekawostki w Dolinie Muldy

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

MildensteinZamek Mildenstein w Leisnig, dawny klasztor cystersów Buch, zabytkowe wiadukty i młyn to tylko kilka z licznych atracji turystycznych w Dolinie Muldy. Poszukując w dolinie największych zabytków, takich jak zamki, warto też zadać sobie nieco trudu i poszukać miejsc rzadziej odwiedzanych przez turystów, o których większość przewodników milczy. Z całą pewnością miejsca te nas nie rozczarują. Wręcz przeciwnie, dzięki nim poznamy prawdziwe piękno i wyjątkowość Saksonii, która tkwi przecież w lokalnych  niuansach.

Odległość od Chemnitz:  45 km

Postój: na parkingu w miasteczku (Altmarkt in Leisnig)

Restauracje: W miasteczku

Czas zwiedzania: 2-3 godziny

Średniowieczny zamek Mildenstein położony jest w sennym miasteczku Leisnig w  środkowej Saksonii (DolinaBrama wjazdowa do zamku Muldy).  Leży na wysokim wzniesieniu nad rzeką Freiberger Mulde. Jest to dość duży kompleks obronny z wysoką, charakterystyczną wieżą, stojącą samotnie na dziedzińcu. Wstęp do zamku kosztuje ok. 6 Euro. Zwiedzać za to możemy mnóstwo pomieszczeń i wystaw (m.in. salę tortur, pomieszczenia więzienne, komnatę skarbów, salę prezentującą historię zamku, podziemne piwnice, salę rycerską).  W chwili naszej wycieczki w muzeum prezentowana była właśnie wystawa zrekonstruowanych wynalazków Leonardo Da Vinci. Wystawa została umieszczona na poddaszu. Już samo pomieszczenie zrobiło na nas ogromne wrażenie (potężne drewniane sklepienie żebrowe), natomiast wystawa bardzo rozbudziła wyobraźnię – jeśli ktoś będzie miał okazję zobaczyć gdzieś jeszcze tę wystawę, bardzo polecam. Na placu zamkowym znajduje się 32 metrowa wieża zwana Bergfried. Jej średnica wynosi 14 metrów, a grubość muru 4,5 m. Z tymi wynikami należy ona do najpotężniejszych w Saksonii. Wieża został wzniesiona najprawdopodobniej już w XII wieku, co czyni ją także jedną z najstarszych w Saksonii. Dziś po nowo zamontowanych schodach można Jedna z wystaw w zamku Miledensteinwdrapać się na sam szczyt i podziwiać wspaniałe widoki oraz miasto. Z głównego dziedzińca zamkowego można udać się do kapliczki lub wejść na mury obronne. Oto kilka informacji na temat historii zamku: Pierwsze wzmianki o zamku położonym na wzniesieniu ponad rzeką Freiberger Mulde pojawiły się już w 1046 roku. W 1084 cesarz Henryk IV podarował zamek Wiprechtowi von Groitzsch. Historia zamku łączy się też z losami Fryderyka Barbarossy, na którego rozkaz zamek został odniwiony około roku 1188. Widocznymi śladami tej epoki jest brama oraz wieża. Pod
koniec XIV wieku za panowania margrabiego Wilhelma I zamek został przebudowany dla celów reprezentacyjnych – powstały wówczas dodatkowe budowle. Objekt nie był nigdyPodziemia zamkowe jednak wykorzystywany jako rezydencja i nie cieszył się zbytnią popularnością wśród wettyńskich władców. W czasie Wojny Trzydziestoletniej w latach 1637/44 zamek był wielokrotnie oblegany i w dużej mierze zniszczony. W latach1706/07 polski król i przeciwnik Augusta II Mocnego –Stanisław Leszczyński- obrał sobie zamek Mildensten jako miejsce swojego pobytu. W XVIII i XIX wieku w zamku mieściły się instytucje takie jak sąd, więzienie i mieszkania urzędnicze. Już w 1890 w zamku utworzono muzeum pod patronatem Stowarzyszenia Historii i Starożytności. Od 1993 roku zamek znajduje się pod opieką Wolnego  Państwa Związkowego Saksonii. Fragment korytarza na murach obronnychKolejnym zabytkiem w niepozornym miasteczku Kościół przyklasztornyjest dawny klasztor cystersów Buch, który częściowo zachował się tylko w formie ruin. Klasztor został założony w XII wieku jako klasztor św. Marii i stanowił duży kompleks budynków. Wiadomo,  że  mnisi wywodzili się głównie z mieszczaństwa z okolic Leisnig. W posiadaniu klasztoru znajdowały się 52 wsie. W XIV wieku klasztor przeszedł w posiadanie margrabiów wettyńskich. Na krótko przed wynalezieniem druku przez Gutenberga, w 1433 roku w klasztorze powstała jeszczePozostałosci budynków gospodarczych ręcznie pisana biblia. Po okresie reformacji klasztor został rozwiązany, a zabudowania były wykorzystywane jako gospodarstwo rolne. Dziś klasztor znajduje się pod opieką stowarzyszenia, które dba o pozostałe zabudowania, umożliwiając jednocześnie ich turystyczne wykorzystywanie. Na placu klasztoru często dobywają się różnego rodzaju wydarzenia lub jarmarki, stowarzyszenie organizuje tu także rozmaite warsztaty i wycieczki.  Ogromne wrażenie robi przyklasztorny ogród, w którym znajdziemy  mnóstwo gatunków ziół i ponad 20 Necessarium - przyklaszorne toalety. Były one umieszczone bezpośrednio nad strumrodzajów mięty (mięta japońska, pomarańczowa, górska, włoska i wiele innych). Obok ogrodu znajdują się ławki i stolik, zapraszające na mały odpoczynek lub piknik. W lecie jest tu cudownie. Cały obiekt położony jest tuż przy rzece. Przy klasztorze funkcjonuje także sklepik zielarski, prowadzony przez „wiedźmę-zielarkę”, która udzieli nam wszelkich informacji i porad na temat ziół i mikstur. Możemy tu kupić najróżniejsze  mieszanki oraz świeże zioła w doniczkach Adres klasztoru Klosterbuch Nr. 1 04703 Leisnig Pon-Pt. w godz 10 – 16 Od 23.12.2010 – 02.01.
2011 klasztor jest zamknięty. Jako dodatkową atrakcję okolicy warto wymienić dwa kamienne wiadukty w miejscowości Saalbach oraz Steina. Oba znajdują się pod ochroną zabytków i wzniesione zostały w latachPaltrak w miejscowości Hartha/Gersdorf 1846 do 1852. Długość wiaduktu w Saalbach wynosi 75 m , a wysokość 6 m. Wiadukt w Steina posiada długość 225 m i wysokość  37 metrów. Warto również wspomnieć o ciekawym zabytku w miejscowości Harta(Gersdorf), tuż przy jednej z głównych dróg stoi wspaniały młyn, który został wybudowany w 1865 roku jako wiatrak koźlakowy i w 1951 roku przebudowany na paltrak (wiatrak o budowie paltrakowej) Można się tu poczuć jak w bajce o kocie w butach! Młyn był czynny do lat 70 ubiegłego wieku. Przed drogą dojazdową stoi niestety znak zakazu wjazdu.  Dalsze 200 metrów musimy więc przejść pieszo. Młyn można oglądać tylko z zewnątrz. Jego wnętrze można zobaczyć w dniu otwartego zabytku każdego roku we wrześniu. Wybierając się na wycieczkę w dolinę Muldy warto więc obrać trasy prowadzące do tych obiektów.

Odległość od Chemnitz 45 km

Postój – na parkingu w miasteczku (Altmarkt in Leisnig)

Restauracje: W miasteczku

Średniowieczny zamek Mildenstein położony jest w sennym miasteczku Leisnig w  środkowej Saksonii (Dolina Muldy).  Leży na wysokim wzniesieniu nad rzeką Freiberger Mulde. Jest to dość duży kompleks obronny z wysoką, charakterystyczną wieżą, stojącą samotnie na dziedzińcu. Wstęp do zamku kosztuje ok. 6 Euro. Zwiedzać za to możemy mnóstwo pomieszczeń i wystaw (m.in. salę tortur, pomieszczenia więzienne, komnatę skarbów, salę prezentującą historię zamku, podziemne piwnice, salę rycerską).  W chwili naszej wycieczki w muzeum prezentowana była właśnie wystawa zrekonstruowanych wynalazków Leonardo Da Vinci. Wystawa została umieszczona na poddaszu. Już samo pomieszczenie zrobiło na nas ogromne wrażenie (potężne drewniane sklepienie żebrowe), natomiast wystawa bardzo rozbudziła wyobraźnię – jeśli ktoś będzie miał okazję zobaczyć gdzieś jeszcze tę wystawę, bardzo polecam. Na placu zamkowym znajduje się wieża 32 metrowa zwana Bergfried. Jej średnica wynosi 14 metrów, a grubość muru 4,5 m. Z tymi wynikami należy ona do najpotężniejszych w Saksonii. Wieża został wzniesiona najprawdopodobniej już w XII wieku co czyni ją także jedną z najstarszych w Saksonii. Dziś po nowo zamontowanych schodach można wdrapać się na sam szczyt i podziwiać wspaniałe widoki oraz miasto. Z głównego dziedzińca zamkowego można udać się do kapliczki lub wejść na mury obronne.

Oto kilka informacji na temat historii zamku:

Pierwsze wzmianki o zamku położonym na wzniesieniu ponad rzeką Freiberger Mulde pojawiły się już w 1046 roku.

W 1084 cesarz Henryk IV podarował zamek Wiprechtowi von Groitzsch. Historia zamku łączy się też z losami Fryderyka Barbarossy, na którego rozkaz zamek został odniwiony około roku 1188. Widocznymi śladami tej epoki jest brama oraz wieża.

Pod koniec XIV wieku za panowania margrabiego Wilhelma I zamek został przebudowany dla celów reprezentacyjnych – powstały wówczas dodatkowe budowle. Objekt nie był nigdy jednak wykorzystywany jako rezydencja i nie cieszył się zbytnią popularnością wśród wettyńskich władców.

W czasie Wojny Trzydziestoletniej w latach 1637/44 zamek był wielokrotnie oblegany i w dużej mierze zniszczony.

W latach1706/07 polski król i przeciwnik Augusta II Mocnego –Stanisław Leszczyński- obrał sobie zamek Mildensten jako miejsce swojego pobytu. W XVIII i XIX wieku w zamku mieściły się instytucje takie jak sąd, więzienie i mieszkania urzędnicze.

Już w 1890 w zamku utworzono muzeum pod patronatem Stowarzyszenia Historii i Starożytności. Od 1993 roku zamek znajduje się pod opieką Wolnego  Państwa Związkowego Saksonii. Kolejnym zabytkiem w niepozornym miasteczku jest dawny klasztor cystersów Buch, który częściowo zachował się tylko w formie ruin. Klasztor został założony w XII wieku jako klasztor św. Marii i stanowił duży kompleks budynków. Wiadomo,  że  mnisi wywodzili się głównie z mieszczaństwa i pochodzili z okolic Leisnig. W posiadaniu klasztoru znajdowały się 52 wsie. W XIV wieku klasztor przeszedł w posiadanie margrabiów wettyńskich. Na krótko przed wynalezieniem druku przez Gutenberga, w 1433 roku w klasztorze powstała jeszcze ręcznie pisana biblia. Po okresie reformacji klasztor został rozwiązany, a zabudowania były wykorzystywane jako gospodarstwo rolne. Dziś klasztor znajduje się pod opieką stowarzyszenia, które dba o pozostałe zabudowania, umożliwiając jednocześnie ich turystyczne wykorzystywanie. Na placu klasztoru często dobywają się różnego rodzaju wydarzenia lub jarmarki, stowarzyszenie organizuje także tu rozmaite warsztaty i wycieczki.  Ogromne wrażenie robi przyklasztorny ogród, w którym znajdziemy  mnóstwo gatunków ziół i ponad 20 rodzajów mięty (mięta japońska, pomarańczowa, górska, włoska i wiele innych). Obok ogrodu znajdują się ławki i stolik, zapraszające na mały odpoczynek lub piknik. W lecie jest tu cudownie. Cały obiekt położony jest tuż przy rzece. Przy klasztorze funkcjonuje także sklepik zielarski, prowadzony przez „wiedźmę”, która udzieli nam wszelkich informacji i porad na temat ziół i mikstur. Możemy tu kupić najróżniejsze  mieszanki oraz świeże zioła w doniczkach Adres klasztoru Klosterbuch Nr. 1 04703 Leisnig Pon-Pt. w godz 10 – 16 Od 23.12.2010 – 02.01. 2011 klasztor jest zamknięty Jako dodatkową atrakcję okolicy warto wymienić dwa kamienne wiadukty w miejscowości Saalbach oraz Steina. Oba znajdują się pod ochroną zabytków i wzniesione zostały w latach 1846 do 1852. Długość wiaduktu w Saalbach wynosi 75 m , a wysokość 6 m. Wiadukt w Steina posiada długość Odległość od Chemnitz 45 km Postój – na parkingu w miasteczku (Altmarkt in Leisnig) Restauracje: W miasteczku Średniowieczny zamek Mildenstein położony jest w sennym miasteczku Leisnig w  środkowej Saksonii (Dolina Muldy).  Leży na wysokim wzniesieniu nad rzeką Freiberger Mulde. Jest to dość duży kompleks obronny z wysoką, charakterystyczną wieżą, stojącą samotnie na dziedzińcu. Wstęp do zamku kosztuje ok. 6 Euro. Zwiedzać za to możemy mnóstwo pomieszczeń i wystaw (m.in. salę tortur, pomieszczenia więzienne, komnatę skarbów, salę prezentującą historię zamku, podziemne piwnice, salę rycerską).  W chwili naszej wycieczki w muzeum prezentowana była właśnie wystawa zrekonstruowanych wynalazków Leonardo Da Vinci. Wystawa została umieszczona na poddaszu. Już samo pomieszczenie zrobiło na nas ogromne wrażenie (potężne drewniane sklepienie żebrowe), natomiast wystawa bardzo rozbudziła wyobraźnię – jeśli ktoś będzie miał okazję zobaczyć gdzieś jeszcze tę wystawę, bardzo polecam. Na placu zamkowym znajduje się wieża 32 metrowa zwana Bergfried. Jej średnica wynosi 14 metrów, a grubość muru 4,5 m. Z tymi wynikami należy ona do najpotężniejszych w Saksonii. Wieża został wzniesiona najprawdopodobniej już w XII wieku co czyni ją także jedną z najstarszych w Saksonii. Dziś po nowo zamontowanych schodach można wdrapać się na sam szczyt i podziwiać wspaniałe widoki oraz miasto. Z głównego dziedzińca zamkowego można udać się do kapliczki lub wejść na mury obronne. Oto kilka informacji na temat historii zamku: Pierwsze wzmianki o zamku położonym na wzniesieniu ponad rzeką Freiberger Mulde pojawiły się już w 1046 roku. W 1084 cesarz Henryk IV podarował zamek Wiprechtowi von Groitzsch. Historia zamku łączy się też z losami Fryderyka Barbarossy, na którego rozkaz zamek został odniwiony około roku 1188. Widocznymi śladami tej epoki jest brama oraz wieża. Pod koniec XIV wieku za panowania margrabiego Wilhelma I zamek został przebudowany dla celów reprezentacyjnych – powstały wówczas dodatkowe budowle. Objekt nie był nigdy jednak wykorzystywany jako rezydencja i nie cieszył się zbytnią popularnością wśród wettyńskich władców. W czasie Wojny Trzydziestoletniej w latach 1637/44 zamek był wielokrotnie oblegany i w dużej mierze zniszczony. W latach1706/07 polski król i przeciwnik Augusta II Mocnego –Stanisław Leszczyński- obrał sobie zamek Mildensten jako miejsce swojego pobytu. W XVIII i XIX wieku w zamku mieściły się instytucje takie jak sąd, więzienie i mieszkania urzędnicze. Już w 1890 w zamku utworzono muzeum pod patronatem Stowarzyszenia Historii i Starożytności. Od 1993 roku zamek znajduje się pod opieką Wolnego  Państwa Związkowego Saksonii. Kolejnym zabytkiem w niepozornym miasteczku jest dawny klasztor cystersów Buch, który częściowo zachował się tylko w formie ruin. Klasztor został założony w XII wieku jako klasztor św. Marii i stanowił duży kompleks budynków. Wiadomo,  że  mnisi wywodzili się głównie z mieszczaństwa i pochodzili z okolic Leisnig. W posiadaniu klasztoru znajdowały się 52 wsie. W XIV wieku klasztor przeszedł w posiadanie margrabiów wettyńskich. Na krótko przed wynalezieniem druku przez Gutenberga, w 1433 roku w klasztorze powstała jeszcze ręcznie pisana biblia. Po okresie reformacji klasztor został rozwiązany, a zabudowania były wykorzystywane jako gospodarstwo rolne. Dziś klasztor znajduje się pod opieką stowarzyszenia, które dba o pozostałe zabudowania, umożliwiając jednocześnie ich turystyczne wykorzystywanie. Na placu klasztoru często dobywają się różnego rodzaju wydarzenia lub jarmarki, stowarzyszenie organizuje także tu rozmaite warsztaty i wycieczki.  Ogromne wrażenie robi przyklasztorny ogród, w którym znajdziemy  mnóstwo gatunków ziół i ponad 20 rodzajów mięty (mięta japońska, pomarańczowa, górska, włoska i wiele innych). Obok ogrodu znajdują się ławki i stolik, zapraszające na mały odpoczynek lub piknik. W lecie jest tu cudownie. Cały obiekt położony jest tuż przy rzece. Przy klasztorze funkcjonuje także sklepik zielarski, prowadzony przez „wiedźmę”, która udzieli nam wszelkich informacji i porad na temat ziół i mikstur. Możemy tu kupić najróżniejsze  mieszanki oraz świeże zioła w doniczkach Adres klasztoru Klosterbuch Nr. 1 04703 Leisnig Pon-Pt. w godz 10 – 16 Od 23.12.2010 – 02.01. 2011 klasztor jest zamknięty Jako dodatkową atrakcję okolicy warto wymienić dwa kamienne wiadukty w miejscowości Saalbach oraz Steina. Oba znajdują się pod ochroną zabytków i wzniesione zostały w latach 1846 do 1852. Długość wiaduktu w Saalbach wynosi 75 m , a wysokość 6 m. Wiadukt w Steina posiada długość 225 m i wysokość  37 metrów. Warto również wspomnieć o ciekawym zabytku w miejscowości Harta(Gersdorf), tuż przy jednej z głównych dróg stoi wspaniały młyn, który został wybudowany w 1865 roku jako wiatrak koźlakowy i w 1951 roku przebudowany na paltrak (wiatrak o budowie paltrakowej) Można się tu poczuć jak w bajce o kocie w butach! Młyn był czynny do lat 70 ubiegłego wieku. Przed drogą dojazdową stoi niestety znak zakazu wjazdu.  Dalsze 200 metrów musimy więc przejść pieszo. Młyn można oglądać tylko z zewnątrz. Jego wnętrze można zobaczyć w dniu otwartego zabytku każdego roku we wrześniu. Wybierając się na wycieczkę w dolinę Muldy warto więc obrać trasy prowadzące do tych obiektów. 225 m i wysokość  37 metrów. Warto również wspomnieć o ciekawym zabytku w miejscowości Harta(Gersdorf), tuż przy jednej z głównych dróg stoi wspaniały młyn, który został wybudowany w 1865 roku jako wiatrak koźlakowy i w 1951 roku przebudowany na paltrak (wiatrak o budowie paltrakowej) Można się tu poczuć jak w bajce o kocie w butach! Młyn był czynny do lat 70 ubiegłego wieku. Przed drogą dojazdową stoi niestety znak zakazu wjazdu.  Dalsze 200 metrów musimy więc przejść pieszo. Młyn można oglądać tylko z zewnątrz. Jego wnętrze można zobaczyć w dniu otwartego zabytku każdego roku we wrześniu. Wybierając się na wycieczkę w dolinę Muldy warto więc obrać trasy prowadzące do tych obiektów.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.