Zamek i zalew Kriebstein

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Zamek KriebsteinKriebstein to maleńka miejscowość położona nad zalewem Kriebstein, 37 km na północ od Chemnitz. Zalew leży na terenie parku krajobrazowego w dolinie rzeki Zschopau.  Zalew jest genialnym miejscem na wypoczynek – dzikie, romantyczne krajobrazy, doliny i... średniowieczny zamek na skale. W okolicy zalewu znajdują sięlicznei niedrogie kwatery noclegowe, więc warto wybrać się nawet na kilka dni. Można wypożyczyć kajak, łódkę, udać się do letniego kina na wodzie lub na pieszą wycieczkę po parku krajobrazowym. Oczywiście najlepiej w lecie.

Odległość od Chemnitz – 37 km

Postój- zależy od planów

Restauracje- tak

Czas zwiedzania- zależy od planów

Poza wspaniałą przyrodą w okolicy czeka na nas jeszcze jedna Dziedziniec zamku Kriebsteinwyjątkowa atrakcja. Jest nią średniowieczny zamek Kriebstein, położony na stromej skale i otoczony z trzech stron przepływającą rzeką Zschopau.  Zamek sprawia niesamowite wrażenie.  Po raz pierwszy mogliśmy ujrzec go w całej krasie tuż przed zmrokiem. Wybraliśmy się wówczas na krótką wycieczkę po lesie, nie wiedząc za bardzo dokąd zmierzamy.  Pośród drzew było już praktycznie ciemno, a my instynktownie zaczęliśmy kierować się w stronę szumu wodospadu.  Kiedy dotarliśmy na miejsce okazało się, że Wnętrze muzeum - wystrój gotycki jednej z sal - Muzeum zamek Kriebsteindoszliśmy do stóp samego zamku. O tej porze dnia, spowity mgłą był wspaniały – tajemniczy, niebezpieczny.  Ze względu na to, że mieliśmy przed sobą jeszcze drogę powrotną, postanowiliśmy dokładnie zwiedzić zamek następnego dnia.

Zamek  został wzniesiony w XII wieku (pierwsze wzmianki w dokumentach pochodzą z roku 1383). Początkowo zamek był siedzibą rodziny von Beerwalde i przez kilka kolejnych dziesięcioleci znajdował się w rękach jej członków. Potem był w posiadaniu m.in Hugolda III. von Schleinitz, Georga von Carlowitz. W XVI wieku zamek przeszedł na własność potężnego rodu szlacheckiego von Schönberg. Od roku 1825Gotische Stube – komnata gotycka powstała za czasów Hugolda III von Schleinitz, do 1945 znajdował się w posiadaniu rodziny von Arnim. Każdy z właścicieli zamku zostawił na nim trwały ślad w postaci różnych rozwiązań architektonicznych. W ten sposób można dziś prześledzić, jak na przestrzeni wieków zmieniał się styl zamku. Zwiedzając znajdujące się tu muzeum szybko jednak można zauważyć, że dominującym stylem jest wspaniały gotyk lub neogotyk. Znajdziemy też liczne ślady renesansu. Wstęp do muzeum kosztuje 4,00 euro.  Dodatkowo, jesli chcemy robić zdjęcia, musimy dopłacić 2,00 Brama wjazdowaeuro.   Wstęp na dziedziniec zamku, do gospody, komnaty studziennej, sali koncertowej/ślubnej jest oczywiście bezpłatny.  Myślę jednak, że warto udać sie także do muzeum – na kilku piętrach możemy zobaczyć jak zmieniał się zamek. Przygotowanych zostało kilka wystaw obrazujących różne epoki . Zobaczyć możemy mnóstwo eksponatów i mebli. Poniżej krótki zarys.

Jako ciekawostkę chciałabym dodać, że zamek Kriebstein był wykorzystany  jako sceneria przy produkcji filmu „Hrabina” z 2009. W filmie zamek był siedzibą węgierskiej hrabiny, Elizabeth Bathory,  a akcja toczyła się na Węgrzech w XIII wieku (za czasów hrabiego Draculi). W filmie zagrali. m.in Daniel Brühl i Julie Delpy, która różniez wyreżyserowała film. Recenzję filmu można przeczytać tutaj.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.