W krainie czerwonego porfiru- Zamek Rochlitz

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Zamek RochlitzTym razem udajemy się w rejon Saksonii środkowej, do krainy pałaców i wrzosowisk. Sächsisches Burgen- und Heideland zaliczany jest obok Szwajcarii Saksońskiej, Pojezierza Łużyckiego, Gór Rudaw czy krainy Vogtland do najciekawszych pod względem turystycznym terenów Saksonii. Sächsisches Burgen- und Heideland obejmuje liczne zamki, twierdze, pałace oraz mnóstwo ciekawostek przyrodniczych i rozmaitych atrakcji. Tym razem celem naszej wycieczki było miasto Rochlitz, położone w dolinie rzeki Mulde. My postanowiliśmy zwiedzić zamek oraz okolice Rochlitz, jednak warto zaznaczyć, że w promieniu 30 kilometrów znajduje się co najmniej 6 lub 7 innych wspaniałych zabytków tego rodzaju. Nie wspominam o pomniejszych punktach, takich jak zabytkowe młyny, wiadukty, gospodarstwa wiejskie, krzyże pokutne, klasztory lub kościoły, liczące nierzadko kilkaset lat.

Odległość od Drezna - 80 km

Restauracje - w mieście

Postój - w mieście

Czas zwiedzania- wycieczka na cały dzień

 

Rochlitz jest ładnym i zadbanym miastem. Bardzo spodobała mi się starówka otoczona zRynek i ratusz w Rochlitz czterech stron rzędami zabytkowych kamieniczek. Pośrodku znajduje sie ratusz oraz słup pocztowy. Słupy pocztowe są w Niemczech bardzo popularnym zabytkiem i poszczycić się nim może praktycznie każde miasto, a przynajmniej większość miast na obszarach turystycznych. Za początek istnienia miasta uznaje się XII wiek. Ponoć był tu kiedyś największy plac rynkowy w całej Europie! Kilkadziesiąt metrów od starówki znajduje się wspaniały gotycki kościół z XV wieku- Kunigundenkirche, w którym umieszczone są między innymi najstarsze saksońskie figury z gliny. Fragment gotyckiego kościoła w mieściePonadto w Rochlitz możemy zobaczyć zabytkowy młyn nad samą rzeką, kościół św. Piotra tuż obok zamku (wzniesiony w latach 1470-1499 w miejscu kościoła misyjnego z roku 981. W tamtym czasie był to jedyny chrześcijański kościół na obszarze zamieszkiwanym przez Łużyczan), most kamienny i inne. W całej zabudowie Rochlitz oraz okolicznych wsi i miasteczek jako materiał budowlany dominuje czerwony porfir, nazywany też porfirem rochlitzkim. Porfir jest skałą pochodzenia wulkanicznego i pod względem wyglądu nieco zbliżoną do marmuru (stąd druga nazwa "marmur saksoński"). Ze względu na walory estetyczne chętnie wykorzystywany jest jako element ozdobny w budownictwie. Przykłady jego zastosowania możemy podziwiać praktycznie na każdym kroku - od fantazyjnych fontann i rzeźb po skromne
 ościeżnice okienne. Porfir wydobywany był w licznych kamieniołomach, które stanowią dziś element ścieżkiZamek Rochlitz widziany z oddali ze wzgórza dydaktycznej i można je zwiedzać. Wystarczy udać się na leżącą niedaleko górę rochlitzką (Rochlitzer Berg). Wznosi się ona na wysokość 353 n.p.m. i jest najwyższym punktem doliny Muldy. Powstała przed 250 milionami lat. Na jej szczycie wzniesiono kamienną wieżę w hołdzie królowi Fryderykowi Augustowi II Saksońskiemu.


Zamek Rochlitz jest główną atrakcją miasta. Jest to jedna z najstarszych budowli tego typu w Saksonii - liczy 1000 lat! Po raz pierwszy - jeszcze w formie Wielka kuchania z paleniskiem w zamku Rochlitzwarowni - zamek był wymieniany w 995 roku. Od XII wieku zamek był w posiadaniu rodu Wettynów, a do XIV wieku centrum hrabstwa. W XIV i XV wieku zamek Rochlitz służył margrabiom, książętom i późniejszych saksońskim książętom elekcyjnym jako dwór i wielokrotnie był rezydencją członków rodziny saksońskiego rodu książęcego.
 Mimo iż był wielokrotnie przebudowywany, do dziś w główniej mierze stanowi budowlę późnogotycką. Dziś w zamku, który wciąż poddawany jest pracom renowacyjnym (mają trwać aż do 2013 roku) mieści się obszerne muzeum. Znajdują się tu ciekawe wystawy (np. opowiadające historię zamku i regionu) z naprawdę interesującymi eksponatami. Można też zwiedzać wielką kuchnię dworską z 1398 roku (zdjęcie poniżej), w której do dziś odbywa się wielkie gotowanie w kotle nad paleniskiem, podziemia, salę tortur, przejście obronne, izbę w wieży i oczywiście samą wieże - można
Muzeum zamku Rochlitz wdrapać się na sam szczyt i poodziwiać piękne widoki - stąd widac także górę Rochlitzer Berg. Zamek daje nam
najprawdziwsze wyobrażenie o życiu dworzan i książąt w
epoce średniowiecza. W muzeum znajduje się też bardzo wyjątkowa wystawa - żywy orszak książąt. Miasto Rochlitz przed kilkoma laty zawiązało inicjatywę, której celem było wierne "zrekonstruowanie" słynnego drezdeńskiego fresku, znajdującego się na zewnętrznej ścianie książęcych stajni (Stallhof). Na projekt wydano około 3 milionów euro. Efekt był (jest) niesamowity - wszyscy wettyńscy władcy, których znamy z "Orszaku książąt" ożyli. Uszyto 100 kostiumów (dokładnie według rysunku), w które przebrali się potem statyści i wypożyczono 45 koni i jednego psa. Pochód prezentowany
 był jednak nie tylko w Rochlitz, ale także w Dreźnie i innych miastach Saksonii. W najbliższym czasie uświetni on także obchody święta wina i porcelany w Miśni. W muzeum Rochlitz Frament możemy zobaczyć tylko część kostiumów (około 1/3), bo po prostu brak na nie miejsca. Zarząd muzeum planuje jednak powiększenie wystawy i do 2013 roku
orszak z pewnością się wydłuży.Wstęp do zamku kosztuje około 5 euro (www.schloss-rochlitz.de) W okolicy można udać się jeszcze
 do zamków Kriebstein, Colditz, Mildenstein lub do bazyliki Wechselburg. Mniej więcej w połowie drogi z Rochlitz do Colditz - w miejscowości  Schwarzbach- znajduje się ciekawe muzeum wiejskie. Jest to dość duży kompleks zabytkowych zabudowań gospodarstwa wiejskiego, w którego składŻywy orszak książąt w Miśni 2011 wchodzą budynki z XVII i XVIII wieku oraz liczne eksponaty. Co ciekawe, większość domów została przeniesiona do Schwarzbach z zupełnie innych miejscowości. Znajduje się tu także jedna z najstarszych zachowanych kuźni w Saksonii (z 1689 roku). W muzeum znajdziemy wiernie zrekonstruowane izby chłopskie, zabytkowe urządzenia do pracy i inne. Można też uczestniczyć w różnego rodzaju wrsztatach (np. pieczenia chleba) . Wstęp do muzeum ok. 3 euro. Gorąco polecam!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.