Urlop zimowy w górskiej miejscowości Geising

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Miasteczko Geising w dolinieGaising to mała, lecz niezwykle urocza miejscowość we wschodnich Rudawach, leżąca u stóp góry Geisingberg. Jeszcze w 2011 roku było to odrębne miasteczko, lecz zostało niedawno włączone do miasta Altenberg.  Niemniej jednak warto o Gaising napisać oddzielnie. Jest to doskonała baza wypadowa do okolicznych miejscowości i atrakcji, które przyciągają licznych turystów przede wszystkim zimą - stoki narciarskie i trasy  do biegów narciarskich, tory saneczkowe (letni i zimowy), zamki i zabytkowe kościoły. No i

oczywiście rzut kamieniem do pięknej stolicy Saksonii, czyli Drezna.  Miasteczko wraz z sąsiednimi miejscowościami oferuje liczne miejsca noclegowe w  prywatnych domach, pensjonatach i hotelach.

Odległość od Drezna: 45 km

Postój: w miasteczku

Restauracje: rozmaite

Zabytkowe centrum miasteczka GeisingGaising to dawne miasto górnicze. Już od XIV wieku wydobywano tu żelazo, srebro i cynę. Miejscowość  zachwyca przede wszystkim zabytkowym centrum z pięknymi szachulcowymi lub przysłupowymi domami mieszczańskimi.  Wszystkie one leżą przy głównej uliczce biegnącej przez miasto, warto więc zostawić auto w ustronnym miejscu i przespacerować się po centrum.  Ponieważ miasto nigdy nie padło ofiarą wielkich pożarów, jego zasadniczy zarys nie zmienił się praktycznie od XVI wieku.    Jednym z najciekawszych domów jest  Dom Seitenmachera. Centrum Geising, w tle kościółBudynek posiada renesansowy portal z zawieszką w kształcie dzbana , symbol gałęzi rzemieślniczej  (w latach 1691-1902) w domu tym znajdowała się odlewnia cyny. W korytarzu znajduje się kamienna tablica trzymana przez dwóch górników, na której znajduje się herb wraz z datą 1688, wspominająca zamożnego kupca .

Tuż obok znajduje się kościół miejski z 1689 roku i mieści się w nim cenny ołtarz z świecznikami górniczymi, nawiązującymi do tradycji górniczej miasta.  Zobaczyć możemy też zabytkowy ratusz z 1908 roku oraz słup pocztowy (rekonstrukcjaOkno domu Seitenmachera w Geising oryginału z 1734 roku) .

Ciekawostką dla dzieci może być znajdujący się tu park dzikich zwierząt. Spotkać tu możemy rozmaite gatunki:  dzikie koty, rysie, alpaki, szopy pracze, łasice i inne.  Niektóre zwierzęta możemy nawet karmić o wyznaczonych porach. Godziny otwarcia w sezonie letnim: od 10:00 do 18:00, w sezonie zimowym: od 10:00 do 16:00.

Zdecydowanie polecam odwiedzenie nie tylko Geisnig, ale również okolicy. W zimie spada tu sporo śniegu i atmosfera jest naprawdę cudowna, zwłaszcza w okresie adwentu i świąt bożego Metalowy detal ozdobny na jednym z domów w Geisingnarodzenia.  Nie odczuwa się tu tak bardzo obciążenia ruchem turystycznym, tak jak ma to miejsce w mniejszych polskich miasteczkach górskich, na przykład w Karpaczu, choć wiadomo, że góry także są tu znacznie niższe. Ceny nie są wysokie, w przeciwieństwie do standardu. Dodatkowymi atrakcjami są lokalne przejażdżki saniami konnymi i lodowisko, czyli rozrywki w sam raz dla młodych rodzin z dziećmi. Dodatkowe informacje dotyczące innych możliwości spędzania urlopu w okolicy oraz innych atrakcji można oczywiście znaleźć w artykule o Altenbergu lub też o pałacu renesansowym Lauenstein.

 

 

Położenie

Geisnig
Niemcy
50° 45' 25.1424" N, 13° 47' 37.4388" E
Regiony: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.