Florencja nad Łabą, Szwajcaria Saksońska, książęce zamki i pałace oraz sporty wodne i zimowe - To wszystko czeka na Ciebie w pięknej Saksonii!

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Kilka danych geograficznych: Saksonia jest jednym ze wschodnich niemieckich landów. Graniczy bezpośrednio w Polską (województwo dolnośląskie i lubuskie) oraz z Czechami.  Stolicą Saksonii jest ponad półmilionowe Drezno. Przez Saksonię przebiega międzynarodowa autostrada A4, do Drezna można też dojechać bezpośrednim pociągiem z Wrocławia. Do największych miast należą Lipsk, Chemnitz,  Zwickau.

Najciekawszym punktem Drezna jest zabytkowa starówka z pięknym barokowym kościołem Frauenkirche, kompleksem pałacowym Zwinger, operą Sempera oraz starymi mostami przez Łabę. To właśnie tutaj znajdują się bogate zbiory dzieł najznamienitszych malarzy wszechczasów, na przykład Madonna Sykstyńska Rafaela Santi. W okresie adwentu na starówce Drezna każdego roku odbywa się najstarszy w Niemczech jarmark bożonarodzeniowy „Striezelmarkt”.

Niedaleko położone jest przepiękne miasto Budziszyn, słynące z produkcji przepysznej musztardy. Już z daleka witają nas liczne wieże miasta założonego ponad tysiąc lat temu. W Saksonii trzeba też koniecznie wybrać się do Plauen, miasta cieszącego się długą tradycją w wyrobie delikatnych koronek, oraz do Görlitz, największego w mieście zabytkowego kompleksu urbanistycznego. Nie sposób tez nie wspomnieć o Lipsku, siedzibie międzynarodowych targów.

Saksonia to bardzo różnorodna kraina. Na południu  leży popularny rejon turystyki górskiej i zimowej - góry Rudawy, znane przede wszystkim z tradycyjnej sztuki ludowej wyrobu ozdób z drewna.  Kurort Altenberg zaprasza na ośnieżone stoki narciarskie i znakomite trasy do biegów na nartach. Rudawy to także rejon zamków i pałaców wznoszonych na wzgórzach - Augustusburg, Scharfenstein i Lichtenwalde to klejnoty w koronie wzgórz rudawskich.  Najwyższym wzniesieniem Rudaw jest góra Fichtelberg w miejscowości Oberwiesenthal - to tutaj odbywają się międzynarodowe konkursy skoków narciarskich.  Rudawy to także niegdyś bogate złoża srebra, o których dziś przypomina historia srebrnego miasta Freiberg.

Na południowo-zachodnim skraju Saksonii rozpościera się już kraina Vogtland, której domeną są łagodne wzgórza i lasy, doskonale nadające się na piesze i rowerowe wycieczki. Tu też umieszczona jest słynna skocznia narciarska „Vogtland Arena” w uroczej górskiej miejscowości Klingenthal.

Szwajcarska Saksonia to kolejna górska kraina Saksonii - tym razem chodzi jednak o piaskowe góry stołowe, którym natura nadała najdziwniejszych kształtów i gabarytów. Chronione są one w rozległym parku narodowym. Liczne pieczary, labirynty, przesmyki i słynne trapezy, wznoszące się nad horyzontem. Znakiem rozpoznawczym jest zabytkowy kamienny most Bastei, leżący tuż obok średniowiecznej warowni górskiej. Jedną z najciekawszych jest nigdy nie zdobyta twierdza Königstein.

Wzdłuż malowniczej rzeki Łaby biegnie soczysty szlak wina - Pirna, Radebeul, Miśnia to urocze miasteczka o bogatej tradycji produkcji wina z własnych winnic, które ulokowane zostały na nadłabiańskich, słonecznych zboczach.  Prawdziwy raj dla smakoszy tego wykwintnego trunku. Miśnia to także kolebka kultury i siedziba pierwszych książąt Saksonii. To tu wyprodukowana została pierwsza europejska biała porcelana na zlecenie króla Polski, Augusta Mocnego.

Saksonia to także kraina, w której do dziś pielęgnowane są kultura i obyczaje dawnego ludu Łużyc górnych, Serbołużyczan.  Stare domy przysłupowe, świadczące  o istnieniu to niegdyś rzemiosła włókienniczego, dwujęzyczne znaki i szyldy na ulicach i niezwykły, wciąż żywy język tworzą niespotykaną nigdzie indziej atmosferę.

Kraina zamków i wrzosowisk na północnym- zachodzie Saksonii to jeden z ulubionych rejonów wycieczkowych  mieszkańców tego landu - średniowieczne zamki (np. Kriebstein), klasztory (np. Buch), kościoły, osady i pałace, w dużej mierze wybudowane z wydobywanego tu kiedyś czerwonego porfiru, są znakomitym pomysłem na spędzenie urlopu dla całej rodziny.