Rudawy wschodnie - sporty zimowe w Altenberg

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Rudawy wschodniePozostając wciąż w zimowym klimacie i mając na uwadze właśnie trwające w Saksonii ferie zimowe odwiedzimy dziś wschodnią część gór Rudaw. A mianowicie udamy się do miejscowości Altenberg (mającej status kurortu), znanej w Saksonii ze sportów zimowych. Ale nie tylko. Z tym regionem wiąże się nierozerwalnie historia górnictwa, co oczywiście gwarantuje napotkanie rozmaitych atrakcji, takich jak zwiedzanie sztolni i muzeów górnictwa.

 

Odległość od Drezna:  ok 40 km

Postój: bezpłatny przy ulicy Rehefelder str.

Restauracje: Tak, w miasteczku lub chatka na szczycie Kahleberg

Góry Rudawy są górami średnimi. We wschodnim paśmie w okolicy Altenberga maksymalneAltenberg i otaczające go wzgórza wysokości wynoszą do 900 m n.p.m (Kahlaberg 905m). Nie są to może zbocza gigantyczne, ale na rekreacyjną jazdę na nartach,  biegi narciarskie i wędrówki w sam raz. W samym Altenbergu znajdziemy jeden stok narciarski z wyciągiem orczykowym (530 m).W okolicy  w miejscowości Schellerhau  stok 350 m i wyciąg orczykowy, w miejscowości Rehefeld-Zaunhaus stoki 800m, 1200m i 1500 metrów oczywiście z wyciągiem krzesełkowym i wyciąg dla snowbordzistów. Stoki znajdują się także w Oberbärenburg i Geisnig (600 i 550 m). Różne poziomy trudności. W Rudawy wschodnie, region Altenbergmiejscowościach tych można oczywiście zaopatrzyć się we właściwy sprzęt narciarski (także narty biegowe). Przed przyjazdem warto się jednak upewnić, czy w danym miejscu otrzymamy taki sprzęt, o jaki nam chodzi.  Ceny za wypożyczenie sprzętu oraz karnety na wyciąg są w bardzo rozsądnych cenach. W Altenbergu w budynku informacji turystycznej znajdziemy także przebieralnie (bezpłatnie), prysznice (2 euro) i przechowalnie (2 euro), otwarte przez cały tydzień. Region może poszczycić się już 100 letnią tradycją w zakresie sportów zimowych. Jest tu przygotowanych ponad 30 kilometrów tras biegu narciarskiego (biegi narciarskie są tuZnakomicie przygotowane trasy biegów narciarskich. bardzo popularne, trasy bardzo dobrze przygotowane). W Rehefeld można poszaleć na naturalnym torze saneczkowym, natomiast w Altenbergu znajduje sie jeden z najnowoczesniejszych torów saneczkowych bobslejowych i w 2012 roku odbędą się tu saneczkarskie mistrzostwa świata. Oczywiście każdy także może spróbować jazdy saneczkowej w zawrotnym tempie. W lecie także możliwe są zjazdy saneczkowe. Oczywiście w regionie nie może zabraknąć takiej atrakcji jak sanna konna (Altenberg, Rehefeld  i Zinnwald) i jazda na skuterach śnieżnych (Schellerhau i Rehefeld) oraz snow-tubing (Rehefeld), lodowisko (Geising). Swoje usługi oferują tu także narciarskie taksówki/shuttle (Altenberg).

 

Stok narciarski w Altenbergu.Tradycje górnicze sięgają w regionie wschodnich Rudaw roku 1440, kiedy to mieszkańcy Altenberga odkryli po raz pierwszy rudę cyny. W Altenbergu możemy zwiedzić bardzo ciekawe muzeum górnictwa (Mühlenstr. 2). Do atrakcji należy tu także oprowadzanie po zabytkowej sztolni i wypłukiwanie cyny (cena: 6 euro). Ciekawostki związane z górnictwem znajdują się także w miejscowości Zinnwald-Georgenfeld. Zwiedzimy tu bardzo ciekawą, głęboką sztolnię. Wycieczka trwa 1,5 godziny w specjalnej odzieży ochronnej. Najmłodsi uczestnicy muszą mieć ukończone 6 lat.Ceny, w zależności od wybranych atrakcji od 7 do 19 euro (dla dzieci oczywiście zniżki). W regionie znajdują się ponadto takie atrakcje jak torfowisko wysokie (Zinnwald), Ogród botanicznyTradycyjna sztuka rudawska  - bożonarodzeniowe wyroby z drewna (Schellerhau).

 

W Altenbergu bardzo nas zauroczyła sztuka rudawska, widoczna tu na każdym kroku – przede wszystkim wspaniałe wyroby z drewna (między innymi słynne piramida bożonarodzeniowa i dziadek do orzechów). Na odpoczynek i posiłek polecamy bardzo klimatyczną restaurację „Zum Erzgebirge” utrzymaną w bardzo tradycyjnym stylu (z głośników rozbrzmiewają stare rudawskie pieśni ludowe!). Myślę, że warto wybrać się w te rejony z dziećmi. Dobrze przygotowane trasy, stoki i baza turystyczna z pewnością zadowolą każdego miłośnika narciarstwa. Miasto przygotowało też szereg dodatkowych atrakcji dla turystów. Więcej szczegółow można dowiedzieć się w informacji turystycznej. Orzymamy tam także specjalny karnet bonusowy oraz rozmaite kupony niżkowe.

Wieża widokowa w kurorcie wypoczynkowym OberbärenburgOsobom zainteresowanym dłuższym pobytem w tej okolicy chciałabym polecić dzielnicę Altenberga -  Oberbärenburg. Niegdyś stanowiła ona odrębną miejscowość, dziś natomiast jest uznaną miejscowością wypoczynkową. W zimie jest tu przepięknie. Dzielnica ta została pod każdym względem przygotowana do obsługi turystów. Położona jest tuż przy torze saneczkarskim i obok wyciągu narciarskiego. Znajdziemy tu liczne pensjonaty, hotele i kwatery wypoczynkowe. Wyjątkowej atmosfery nadaje temu miejscu położenie pośród gęstych świerkowych lasów, które w zimie wyglądają wprost bajkowo. Znajduje się tutaj także wieża widokowa, z której rozpościera się piękny widok na górską okolicę.

 

 

 

Regiony: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.