Przesmyki, pieczary i platformy widokowe w Szwajcarii Saksońskiej - masyw Pfaffenstein i skalny Labirynt

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Masyw Pfaffenstein w Szwajcarii SaksońskiejTym razem kolejna odsłona Szwajcarii Saksońskiej, części przedniej, na południe od miasta i twierdzy Königstein. Zwiedziliśmy dwie kolejne formacje skalne: masyw gór stołowych Pfaffenstein oraz grupę skalną zwaną labiryntem. Obie bardzo ciekawe, choć odmienne pod względem stopnia trudności zdobycia oraz powierzchni i wysokości. Na skały Pfaffenstein można spokojnie się wspinać z profesjonalnym sprzętem, natomiast labirynt to doskonała rozrywka dla całej rodziny z dziećmi (i psami :).

 

Pfaffenstein

Odległość od Drezna: 34 km

Restauracja: tak

Parking: tak

Skała Barbarine (Pfaffenstein)Najłatwiej dotrzeć do skał od strony miejscowości Pfaffendorf obok Königstein. To właściwie jedna długa ulica. Przed główną, wygodną drogą prowadzącą do masywu (najwyższy punkt to 434 m) znajdziemy dwa parkingi oraz jedną knajpkę. Najlepiej mieć przy sobie mapę, na której dokładnie widać  szlaki oraz ich stopień trudności. My zaczęliśmy od lekko stromych schodków, które w miarę wysokości przeszły w strome drabinki.  Oczywiście towarzyszył nam nasz nieodłączny kompan, który świetnie radził sobie tylko do pewnego momentu. Potem trzeba było już wciągać J. Ale daliśmy radę. Jak się potem okazało, na szczyt można dojść okrężną drogą. Masyw, który w ciągu godziny lub dwóch można przejść wzdłuż i wszerz,  pełen jest rozmaitych zakamarków, przejść, pieczar i platform widokowych, z których rozpościerają się piękne widoki na części Saksonii Szwajcarskiej.  Jak podaje tablica informacyjna, masyw był Platforma widokowa (Pfaffenstein)zamieszkany przez osadników już w epoce kamienia i brązu i ze względu na trudną dostępność często służył ludziom w późniejszym czasie jako schronienie. Bodaj najsłynniejszą skałą całego masywu jest skała nazywana Barbarine, nazywana przeze mnie roboczo Barbaryną. To podłużna, wolno stojąca skała, stanowiąca poniekąd symbol Szwajcarii Saksońskiej, często spotyka się ją w prospektach i przewodnikach. Na górze znajduje się też restauracja i kamienna wieża widokowa, przywodząca na myśl baśń o Roszpunce i jej długim warkoczu. PrzezPies wdrapujący się na szczyt Pfaffenstein Pfaffenstein biegnie jeden z polecanych szlaków wędrówkowych Malerweg - wiem z doświadczenia, że trasa ta przechodzi przez najpiękniejsze i najciekawsze punkty. Niestety pech chciał, że na Pfaffenstein wybraliśmy się późnym popołudniem, a do tego wyczerpał się akumulator w aparacie i zdjęcia trzeba było robić telefonem, co w połączeniu z zapadającym zmrokiem nie dało najlepszych efektów. Na Pfaffenstein warto się wybrać chyba o każdej porze roku. Nawet jeśli wdrapywanie się na szczyt w zimie może być dosyć trudne, to na górze zostaniemy nagrodzeni piękną zimową panoramą. Zawsze też można ogrzać sie w schronisku - koniecznie trzeba jednak wcześniej sprawdzić godziny otwarcia, gdyż chatka nie jest stale czynna. Jak już wspominałam masyw świetnie nadaje się na profesjonalne wspinaczki i są tu wyznaczone do tego celu miejsca. Jedynie nie polecam skał rowerzystom, gdyż w wielu miejscach musieliby nieść rower po schodkach lub drabinkach. Rowery można jednak przypiąć przy restauracji, leżącej u stóp gór.

 Skalny labirynt

Restauracja: nie, tylko chatki piknikowe

Parking: tak

Labirynt w Szwajcarii SaksońskiejDo skalnego labiryntu łatwo dostać się z drogi S169 jadąc od strony miejscowości Leupoldishain. Tuż przy szosie znajduje się wygodny parking, gdzie możemy zostawić samochód. Następnie podążamy drogą leśną po prawej stronie. Już kilkaset metrów dalej,  po lewej stronie zobaczymy formacje skalne - Labirynt.  Szlaki przez labirynt zostały oznaczone strzałkami, więc nie grozi nam zgubienie się w nim, a raczej pominięcie któregoś z ciekawych punktów, gdyż prawdziwym labiryntem tego nazwać nie można. Nie zabraknie tu jednak ciasnych przesmyków, drabinek, zagłębień,

W która stronę teraz? Labirynt w Szwajcarii Saksońskiej balkoników i platform. Nie jest to zbyt rozległy kompleks skalny, przez co świetnie nadaje się na wycieczki z grupą dzieciaków - akurat na taką trafiliśmy i po wyrazie zachwytu na twarzach chłopców można przypuszczać, że tylko czekają, aby wgramolić się do każdego najmniejszego korytarzyka skalnego.  Rodzice nie muszą się też obawiać, że ich pociechy poważnie się zranią. Generalnie labirynt można określić jako jedną z najlepszych naturalnych atrakcji dla dzieci w Szwajcarii Saksońskiej.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.