Pałac i ogród barokowy u stóp winnic nadłabiańskich: Diesbar-Seußlitz

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Pałac Diesbar-SeußlitzMniej więcej w połowie drogi pomiędzy Miśnią a Riesą, wzdłuż Łaby i jej winnych zboczy położony jest przepiękny obszar turystyczny, skupiony wokół barokowego pałacu w miejscowości Diesbar-Seußlitz.  Niestety odwiedziliśmy go późną zimą, przez co natura nie zachwycała jeszcze swoją obfitością. Pogoda była jednak piękna, dzięki czemu i tak mogliśmy nacieszyć się wyjątkowością tego miejsca. Miejsce godne polecenia jako atrakcja na trasie rowerowej wzdłuż Łaby.

Odległość od Drezna: 40 km

Postój: Boczna uliczka Forststrasse, bezpłatnie

Restauracje: Tak

 

Diesbar-Seußlitzt to dawna wieś, sięgająca wczesnego średniowiecza. Rezydował w niejWidok na pałac Diesbar-Seußlitz od strony pawiloniku Heinrichsburg miśnieński margrabia Henryk Dostojny, który w dużej mierze przyczynił się do rozkwitu tej miejscowości i ufundował pierwszy w Saksonii klasztor zakonu klarysek. Na bazie tego właśnie klasztoru powstał późniejszy pałac, który swych barokowych cech nabrał dopiero w XVIII wieku za sprawą słynnego architekta i twórcy drezdeńskiego kościoła Frauenkirche, Georga Bähra.  Samo położenie kompleksu  pałacowego, składającego się z dość dużego parku (a w nim oczka wodnego), barokowego kościoła (wzniesionego Widok na pałac wraz z kościołem od strony winnicy  wprost na przeciwległy Heinrina późnogotyckich fundamentach) oraz starego cmentarza jest bardzo malownicze.  Z dwóch strony otaczają go naturalne wzgórza, na których naprzeciwlegle wybudowano pawilony (Luisenburg oraz Heinrichsburg).Jeden z pawilonów jest dziś w posiadaniu prywatnym i pełni rolę altanki  winiarza (zresztą niezbyt gościnnego!). Przeciwległy pawilonik został wzniesiony jako altanka ogrodowa. Winnica też jest co prawda prywatna, ale  na wzgórze można sobie wejść . Widać stąd położony po drugiej stronie Łaby zamek Hirstein oraz całą dolinę.  Park orazRzeźby w pałacowym ogrodzie pałac nie są w najlepszym stanie i tu i ówdzie przydałby się mały remont lub ręka wprawnego ogrodnika. Wynika to zapewne ze zbyt małej ilości funduszy. Szkoda, bo zabytek ma naprawdę duży potencjał stania się wspaniałą atrakcją w regionie. Ja jednak trzymam kciuki. Wstęp do parku jest bezpłatny i od czasu do czasu odbywają się tu imprezy okazyjne.  Przy pałacu funkcjonuje dom turysty wraz z punktem informacji,  tuż obok jest też mała restauracja.  

Ogród zoologiczny Hebbelei Wspaniałe wrażenie robi oczywiście samo otoczenie -  zakola Łaby i wzgórza z winnicami. Dobrym pomysłem jest wybranie się tutaj na wycieczkę rowerową z Drezna (trasy prowadzą przeważnie wzdłuż rzeki). Jest to około 30 km. Po prawej stronie Łaby istnieją w okolicy rozmiate szlaki, także doskonale nadające się do pieszych wędrówek.  Po drodze można oczywiście zatrzymać się w Miśni.  Na drugą stronę rzeki przepłynąć możemy promem. Koszt przejazdu tam i z powrotem to około 2 euro. To właśnie z drugiejWidziany z oddali zamek Hirstein stronie dobrze widać w jak ładnym  miejscu leży pałac.  Dobrym pomysłem dla osób przyjeżdżających tu z dziećmi może być odwiedzenie małego zoo (Elbepark Hebelei), znajdującego się kilkadziesiąt metrów na lewo od promu po drugiej stronie Łaby.   Wstęp to też coś około 2,00 euro. Można za to nakarmić zwierzęta, usłyszeć jak ryczy osioł lub poprzyglądać się harcom świnek wietnamek. Spotkaliśmy także bawoła. Z pewnością wszystko wydawałoby się nam ładniejsze, gdyby wokół było więcej zieleni.

 

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.