Jeden z najpiękniejszych w Niemczech ogrodów barokowych i pałac Lichtenwalde

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Pałac Lichtenwalde w SaksoniiPałac Lichtenwalde należy to grupy trzech zamków w góach Rudawach. Dwa z nich już odwiedziliśmy (zamek Augustusbur oraz zamek Scharfenstein). Przyszła więc kolej na ostatni, tym razem barokowy element. Doskonałym pomysłem jest ułożenie całodniowej, lub jak ktoś woli dwudniowej wycieczki, obejmującej 3 wymienione  zabytki. Nie leżą one w bezpośrednim sąsiedztwie, więc w grę wchodzi albo zwiedzanie autem lub też runda rowerem, co może być jeszcze ciekawsze biorąc pod uwagę piękną okolicę i dobre drogi.

 

Odległość od Chemnitz: 10 Km

Postój:  parking przy pałacu przy Schlossalle

Restauracje: tak, przy pałacu i w ogrodzie

 


Pałac Lichtenwalde jest jednym z najpiękniej odrestaurowanych zabytków w Saksonii. NicFontanna i pawilon w barokowym ogrodzie Lichtenwalde więc dziwnego, że często pojawia się na rozmaitych prospektach i jest mocno reklamowany w mediach. Przyznać też trzeba, że nie bez przyczyny. Mówi się, że przypałacowy ogród należy do najpiękniejszych w Niemczech. Wiedząc o tym spodziewałam się, że widok rzuci mnie na kolana, tak się jednak nie stało. Choć przyznać trzeba, że park jest naprawdę piękny.  Jest podzielony na kilka areałów z fontannami, klombami, rzeźbami, pawilonami itd, przez co jest mało „przejrzysty”, co czyni go jeszcze bardziej interesującym i tajemniczym. Tuż przy zboczach natrafiliśmy na Restauracja i ogródek w barokowym Lichtenwaldekilka romantycznych zakamarków z pięknymi widokami. Park spełnia też w dużym stopniu funkcję rekreacyjną dla okolicznych mieszkańców i turystów, jest tu przyjemna restauracja, kręci się dużo ludzi, nie ma się wrażenia, że wszystko jest tylko do oglądania i w żadnym wypadku do korzystania.  W letni weekendowy dzień tu i ówdzie można spotkać parę młodą w czasie sesji fotograficznej, co kompletnie nie dziwi. Park jest naprawdę wielki i założony został przez syna Augusta Mocnego. Leży on na wzniesieniu bezpośrednio nad rzeką Zschopau, dzięki czemu zRestauracja i ogródek w barokowym Lichtenwalde kilku balkoników ogrodowych rozpościera się genialny widok. W parku odbywają się też często imprezy, koncerty, festiwale, pokazy tańców i festyny w klimacie baroku. W czasie naszego pobytu w ogrodzie porozkładane były rozmaite gry, które znane były w dawnych czasach na dworach książęcych. Warto też zwiedzić okolice parku. My trafiliśmy do niego od strony przeciwnej niż główny wjazd i choć trzeba było się nieco wspinać, to nagrodzeni zostaliśmy odkryciem starej kamiennej bramy, która kiedyś stanowiła pewnie jedno z dojść. Tak historyczny klimat zepsuła nam jednak szybko supernowoczesna bramka wejściowa.

Historyczna gra dworska w ogrodzie barokowym LichtenwaldeSam pałac także robi wrażenie - pięknie odrestaurowany przypomina o świetności epoki barokowej. Wzniesiony on został w latach11722-1726 w miejscu średniowiecznej warowni obronnej. Dziś możemy zwiedzać jego dziedziniec, kapliczkę, pawilonik chiński oraz muzea we wnętrzu pałacu. Jest tu skarbiec z eksponatami sztuki obcych kultur, np. z Azji, afryki. Zwiedzać możemy też zabytkowe komnaty i galerię sztuki użytkowej. Wstęp do zamku i muzeów kosztuje kilka euro, jeśli zaś mamy ochotę wejść tylko do parku, kupujemy osobny bilet za bodaj 2 euro.Dziedziniec barokowego pałacu Lichtenwalde z fontanną  Kupując bilet wstępu do jednego z trzech wspomnianych na początku zabytków automatycznie dostajemy zniżkę na wstęp do pozostałych, dlatego właśnie warto zwiedzać je „rzutem na taśmę”. Bez biletu możemy wejść na teren podwórza i do pawiloniku chińskiego oraz do restauracji w pałacu.
Odwiedzenie tej atrakcji polecam szczególnie osobom, które będą z jakiejś okazji w Chemnitz, w którym niestety nie ma wiele zabytków takiego formatu (tu warto przypomnieć pałacyk na wodzie Klaffenbach, który może nie jest tak duży jak kompleks Lichtenwalde, to jednak bardzo ciekawy i piękny).

Położenie

Lichtenwalde
Niemcy
50° 53' 4.8876" N, 13° 0' 13.3488" E
Regiony: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.