Jak walczyć z insektami u kotów? – Praktyczne porady

Jedną mniej przyjemnych dolegliwości jakie dopadają nasze zwierzaki, w tym również i koty, są różnego rodzaju insekty. W przypadku kotów do najczęściej atakujacych ich insektów należą m.in. pchły, kleszcze i wszoły. Ich obecność na ciele naszych podopiecznych można w bardzo łatwy sposób zauważyć – kot zaczyna się częściej drapać, gryźć miejsca, w których są insekty itp. Jeśli u naszego podopiecznego zauważymy niepokojące objawy powinniśmy jak najszybciej zacząć działać. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że kocie insekty rozmnażają się bardzo szybko a dodatkowo przenoszą różnego rodzaju niebezpieczne choroby. Jak zatem walczyć z insektami występującymi u kotów? W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić, żeby zapobiec atakowi insektów u kotów jest częste wyczesywanie sierści. Być może nie jest ono skuteczne w walce z pchłami czy wszołami, ale pozwala na szybsze zauważenie „inwazji”. Dzięki temu możemy zareagować zanim insekty na dobre się rozprzestrzenią.

Najbardziej skutecznym sposobem na walkę z insektami u kotów jest stosowanie środków zapobiegających. Wśród tych środków możemy znaleźć różnego rodzaju produkty m.in. krople przeciw insektom dla kota, szampony, specjalne obroże wydzielajace odstraszający zapach oraz spray’e. Pierwszy z nich, czyli krople przeciw insektom dla kota najczęściej zapakowane są w niewielkie opakowania przeznaczone do jednorazowego użytku. Ich działanie jest bardzo proste. Wystarczy zaaplikować krople odstraszające insekty dla kota na skórę zwierzaka (najlepiej w okolicy karku). Należy pamiętać, że jest to środek niebezpieczny dla człowieka dlatego należy unikać bezpośredniego kontaktu z preparatem podczas jego nakładania. Krople przeciw insektom dla kota najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach takich jak np. dobre sklepy zoologiczne. Przed zastosowaniem kropli należy się również upewnić, że preparat jest bezpieczny dla kotów. Podobne działanie mają wszelkiego rodzaju inne wspomniane wyżej płynne preparaty (spray’e czy szampony). Nieco inne działanie mają obroże przeciw insektom. Wydzielają one nieprzyjemny zapach, który odstrasza insekty nie dopuszczając do ich ataku. Należy jednak pamiętać, że tego typu obroże nie działają wiecznie – trzeba je wymieniać, w zależności od zaleceń producenta, co kilka tygodni.

akcesoria dla kota

Jeśli mimo zastosowanych środków zapobiegawczych dojdzie do zaatakowania naszego podopiecznego insektami najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Leczenie zwierzaka na własną rękę może okazać się nieskuteczne i znacząco pogłębić problem. Weterynarz po obejrzeniu zwierzaka dobierze odpowiednie leczenie, dostosowane do zaistniałego problemu oraz bezpieczne dla naszego czworonoga. W razie potrzeby zaleci również dodatkowe badania mające na celu sprawdzenie czy nasz kot nie zaraził się od insektów jakąś niebezpieczną chorobą lub wprowadzi leczenie profilaktyczne.

Podsumowując w walce z insektami atakującymi nasze koty najważniejsze jest zapobieganie. W tym celu warto zaopatrzyć się w środki służące do tego celu takie jak np. krople przeciw insektom dla kota(Petprotect), obroży antykleszczowe, spraye odstraszające itp. Jeśli odpowiednio wcześnie zaaplikujemy naszemu podopiecznemu środek zapobiegawczy możemy być pewni jego skuteczności. W razie gdyby jednak doszło do zakażenia naszego kota insektami najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Szybkie działanie bowiem może zapobiec zakażeniu kota niebezpiecznymi chorobami przenoszonymi przez insekty.