Historia spektakularnych ucieczek jeńców z pałacu Colditz

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Pałac Colditz, dawny obóz Oflag IV C ColditzColditz to mała miejscowość położona w dolinie Muldy, w krainie zamków i wrzosowisk. Słynie ona przede wszystkim ze znajdującego się tu renesansowego pałacu, który z kolei stał się znany (niechlubnie) przez to, że w czasie II wojny światowej mieścił się w nim obóz specjalny dla pojmanych oficerów wojsk alianckich, w tym także żołnierzy i oficerów wojska Polskiego. Obóz nosił nazwę Oflag IV C Colditz. Dziś znajdują się tu tablice pamiątkowe - również w języku polskim, między innymi ku czci polskich jeńców wojennych.

 

 

Odległość od Drezna:  90 km

Postój: Schlossgasse in Colditz

Restauracje: w miasteczku

 

Wieża na dziedzińcu pałacuW pałacu oprócz muzeum miasta mieści się muzeum poświęcone w dużej mierze historii istniejącego tutaj obozu dla jeńców wojennych. Co prawda w czasie wojny wiele zamków i pałaców pełniło funkcję więzień i obozów przejściowych, jednak pałac Colditz  uczynił z tego swoją główną atrakcję. Wiąże się to zapewne z tym, że więzieni w obozie więźniowie podejmowali spektakularne próby ucieczek, które śmiało mogłyby być podstawą do nakręcenia ciekawego filmu sensacyjnego. W obozie przetrzymywani byli Makieta przedstawiająca jednego z obozowych uciekinierów w przebraniutakże żołnierze, oficerowie a nawet kilku generałów wojska polskiego,  uczestników walk we wrześniu 1939 (tak głosi tablica pamiątkowa w pałacu),  między innymi gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, komendanta głównego AK i płk. Antoniego Chuściela ”Montera”, dowódcy Powstania Warszawskiego. W Colditz umieszczano jeńców wojennych, którzy podejmowali już wcześniej ucieczki z innych więzień, lub też z różnych powodów uznani zostali za wyjątkowo „cennych”. Mieli oni tu znajdować się pod ścisłym nadzorem. Niestety pomimo obostrzonych środków ostrożności także stąd udało się zbiec niektórym więźniom.  Według statystyk więziennych najwięcej prób ucieczek podejmowali Brytyjczycy (ponad sto). Sukcesem zakończyło się to jednak tylko 11 razy. Polacy próbowali uciekać aż 18 razy,Rynek z zabytkowymi kamieniczkami w Colditz jednak ucieczka udała się tylko jednemu naszemu rodakowi.  Więźniowie próbowali różnych metod, często usiłowali uciekać w przebraniu, Na dziedzińcu pałacowym porozstawiane są makiety, przedstawiające zbiegłych więźniów w takich przebraniach. Dziś w jednym ze skrzydeł muzeum mieści się schronisko młodzieżowe. Bilety wstępu do muzeum dokumentującego życie obozowe jeńców i próby ich ucieczek kosztuje 3,00 euro. Wstęp do muzeum miejskiego to koszt 2,00 euro. Oferowane są także wycieczki z przewodnikiem po pałacu (7,00 euro). Ceny Zabytkowe kamieniczki na rynku - tutaj także budynek starego browarunoclegów w schronisku porównywalne są z cenami w innych saksońskich schroniskach.

U stóp pałacowego wzgórza leży nieco senne miasteczko Colditz z ładnym ryneczkiem, otoczonym zabytkowymi kamieniczkami. Idąc do niego uliczką Schlossgasse (tam gdzie warto zaparkować samochód), przejdziemy obok
zabytkowego domu ze zdeformowanymi belkami, który nazywany jest przez mieszkańców „domem kłamstw” . W rynku przyjrzeć się dokładnie kamieniczkom, albo po prostu usiąść w ogródku kawiarni i cieszyć się atmosferą. Rynek powstał tuZabytkowy dom przy ulicy Schlossgasse nieopodal bramy pałacowej już mniej więcej w XII wieku. Główną budowlą jest oczywiście renesansowy ratusz. Ciekawym zabytkiem jest stary browar, który w roku 1594. Zwróćcie uwagę na konstrukcję jego dachu. Tuż obok browaru znajduje się budynek ze wspaniałą zabudową szczytową w stylu renesansowym. Kamieniczka ta, w której dziś mieści się piekarnia oraz kawiarnia, pochodzi z roku 1600. Ciekawostką jest też uliczka Töpfergasse (uliczka garncarzy). Będąc na rynku Colditz w całej krasie możemy podziwiać wznoszący się nad całym miastem pałac na wzgórzu. 

 

Z ciekawostek w okolicy warto wymienić pałacyk wodny w Podelwitz, oddalony o kilka kilometrów od Colditz. Jest to budowla renesansowaPałacyk Podelwitz pochodząca z XV/XVI wieku. W pałacyku mieści się dziś restauracja oraz schronisko.  Do specjalnych ciekawostek w okolicy Colditz zalicza się muzeum dentystyczne w miejscowości Zschadrass. Ponoć jest to jedyne takie muzeum na świecie! Zaprezentowano w nim rozmaite obiekty z kilku kontynentów. Niestety nie mieliśmy okazji wstąpić do tego muzeum, sama jestem bardzo ciekawa, co można w takim muzeum spotkać. Nieopodal Colditz znajduje się także muzeum wiejskie w miejscowości Schwarzbach, o którym pisałam w związku z zamkiem Rochlitz.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.