Górzysta kraina legend i podań - Freital

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Pałac widziany od strony ogroduDobra propozycja dla rowerzystów lub piechurów na spędzenie ciekawego dnia: wycieczka do Freietal, miasteczka niemal zrośniętego z Dreznem od południowo-zachodniej strony.  Dużo natury, pięknych widoków, nieco historii przemysłu oraz sztuka – to wszystko czeka na nas w Freital.  W mieście tym bywaliśmy już wielokrotnie, przejazdem lub specjalnie ze względu na ciekawe szlaki po wzgórzach. Pierwszy raz jednak wybraliśmy się do pałacyku Burgk, mieszczącego dziś rozmaite wystawy na temat historii miasta, górnictwa oraz liczne eksponaty sztuki.

Odległość od Drezna: 5 Km

Postój: przy ulicy Altburgk

Restauracje:  na terenie zamku

 

Najbardziej lubię wjeżdżać do Freital – czy to rowerem, czy  samochodem - od strony Pałacyk Burgk we Freital Tharandterstraße w Dreźnie.  Ulica ta biegnie pomiędzy dwoma wzgórzami, a właściwie dziś już urwiskami  skalnymi. Był to niegdyś główny szlak komunikacyjny, prowadzący do Freiberga.  Pierwsza ciekawostka po wjeździe do miasta może zainteresować najmłodszych – jest fontanna przedstawiająca scenę z legendy o rudym skrzypku i duchu gór. Znajduje się ona przed dworcem Freital-Potschappel po prawej stronie ulicy (zakładając, że wjeżdżamy właśnie od
wspomnianej strony). Freital to także miasto z tradycjami górniczymi. Istniało tutaj kilka Sala ślubów w pałacu Burgkkopalni węgla kamiennego oraz uranu. Jedną z takich kopalń możemy nawet odwiedzić. Znajduje się ona na terenie ogrodu pałacyku Burgk. Czynna jest jednak tylko w okresie od kwietnia do października.  W obrębie budynków otaczających podwórze pałacu umieszczono także wystawę poświęconą górnictwu. Jest to imitacja prawdziwego korytarza podziemnego ze wszelkimi urządzeniami, zarówno historycznymi jak i współczesnymi.  Można tu poczuć sięWejście do kopalni zupełnie jak w prawdziwej kopalni. Bilet wstępu na wystawę oraz do kopalni kosztuje 6,00 Euro. W cenie zawarte jest także zwiedzanie wnętrz pięknego pałacu (cały opisany kompleks leży przy ulicy Altburgk w Freital).  W miejscu dzisiejszego pałacu istniały niegdyś dobra rycerskie i pierwsze dowody istnienia  budowli pochodzą z epoki renesansu. Dziś w komnatach pałacu mieszczą się rozmaite wystawy dotyczące historii miasta i regionu oraz oczywiście techniki i historii górnictwa. Zobaczyć możemy też pięknie Figura przedstawiająca scenę z legendy o rudowłosym muzykancie i duchu górwyposażone sale z XIX wieku lub wnętrze chaty prostego górnika. Znajduje się tu także wyjątkowy eksponat: pierwsza na świecie elektryczna lokomotywa górnicza firmy Siemens (1882 rok), „Dorothea”.  Miłośnicy sztuki malarskiej także będą zachwyceni. Znajduje się tu bogata kolekcja rozmaitych obrazów (zbiory miejskie) oraz porcelany. Do pałacu przylega romantyczny ogród, w którym znajdziemy m.in. figurę obrazującą wspominana już legendę o duchu gór. Osobom niezainteresowanym zwiedzaniem zamku lub też już po jego zakończeniu polecam odpoczynek w przypałacowej kawiarence. Przy ładnej pogodzie stoliki wystawionePomnik króla Alberta na szczycie „Wietrznej góry” we Freital są na dziedziniec i bardzo przyjemnie jest spędzić tu trochę czasu. My po małym odpoczynku postanowiliśmy jednak pojechać dalej i wdrapać się na szczyt wznoszącej się nad miastem góry Windberg (352 m). Na górę można dotrzeć szlakami pieszymi, rowerem lub samochodem. Jest tam świetny punkt widokowy na miasto i całą  dolinę. Znajduje się tu także widoczny z wielu miejsc w mieście pomnik poświęcony saksońskiemu królowi Albertowi, wybudowany z piaskowca w 1904 roku, mierzący 17 metrów.

Freital jest też doskonałą bazą wypadową w dalsze regiony Saksonii. Ciekawą alternatywą podróży może być przejażdżka wąskotorową kolejką „Weißeritztalbahn”, kursującą od stacji Freital-Hainsberg do miasta Dippoldiswalde w odstępach 2- lub 3 godzinnych. We Freital znajduje się także najstarsza w Niemczech kolejka górska. My nie zgłębialiśmy jednak za
bardzo tego tematu. Osobom zainteresowanym polecam stronę www.windbergbahn.de.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.