Erlbach – Adorf- Oelsnitz. Podróż przez ziemię vogtlandzką

Komunikat o błędzie

User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).

Zabytkowa brama miejska w Adorf  Kolejna podróż przez krainę Vogtland, a właściwie Obervogtland, rozpoczyna się w małej miejscowości Erlbach.  Znajdziemy tu muzeum ziemi vogtlandzkiej, skansen  ziemi vogtlandzkiej Eubabrunn oraz muzeum instrumentów muzycznych w wiosce Markneukirchen tuż  obok.  W zimie natomiast można tu poszaleć na stoku narciarski na górze Kegelberg (775 m), na szczycie której znajduje się chata górska. Stok dysponuje wyciągiem. Okoliczne tereny oczywiście doskonale nadają się do rodzinnych wędrówek i pikników.  

Odległość  od Drezna: ok. 180 km

Postój:  parking przy skansenie, Waldstrasse 2a, Erlbach

Gospoda: Tak, w skansenie

Za wyjątkową atrakcję uważam skansen ziemi vogtlandzkiej  EubabrunnSkansen ziemi vogtlandzkiej Eubabrunn w miejscowości Erlbach Na stronie skansenu można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące usług i godzin otwarcia. Nie jest to jedyny skansen w okolicy; niedaleko znajduje się jeszcze skansen w Landwüst.  Tuż przy parkingu znajduje się stara kuźnia, która pełni dziś rolę kasy i punktu informacyjnego.  Na skansen składają się oryginalne wiejskie zabudowania, które były typowe na ziemi vogtlandzkiej w XVIII i XIX wieku. Wyposażenie to głównie eksponaty z początku XX wieku, kiedy do wiejskich chat zaczęła zaglądać elektryczność.  Domy zostały w całości przeniesione z innych wsi. Mamy tu kilka przykładowych gospodarstw, stajni i szop w różnych wykonaniach architektonicznych.  Wszystko jest oryginalne, a w pomieszczeniach unosi się zapach prawdziwej, swojskiej wsi, który znam jeszcze z dzieciństwa, spędzanego często na wsi w domu dziadków, Jedna z zabytkowych chat w skansenie ziemi vogtlandzkiej Eubabrunn który przejęli oni po niemieckich gospodarzach. Suche drewno, skoszone siano na strychu, ostry zapach stajni. Dziś zadajemy sobie pytanie, jak kiedyś można było mieszkać z krowami pod jednym dachem. Zwierzęta w skansenie zresztą też można spotkać – oraz produkty ich przemiany materii. To z pewnością ciekawa propozycja dla miejskich dzieciaków i nie tylko, bo w dzisiejszych czasach takie wsie są już prawdziwą rzadkością (nawet w Polsce), a świadomość ekologiczna jest zastraszająco niska – mleczko, jajeczniczka i boczuś pochodzą przecież z marketu! Maluchy mogą wtedy na własne oczy zobaczyć, jak żyją zwierzęta, jakie produkty od nich mamy, co daje praca ludzkich rąk  i... może jako dorośli konsumenci bardziej świadomie będą wybierać swoją żywność. Wnętrze izby wiejskiej - Skansen ziemi vogtlandzkiej Eubabrunn w Erlbach Mnie jak zwykle najbardziej podobały się izby mieszkalne – z resztą w ostatnim czasie zarówno w modzie jak i w zakresie wyposażenia wnętrz niezwykle popularny  stał się styl  wiejski, vintage (sięgnęła po niego nawet taki mainstreamowa IKEA). Do łask powracają produkty wykonywanie ręcznie  a już prawdziwą furorę robią stylizowane na stare meble.  W skansenie nic nie jest stylizowane ale i tak można tu znaleźć wiele inspiracji, na przykład do własnej kuchni. Panowie być może będą bardziej zainteresowani działem mechanicznym – są tu rozmaite traktory, pojazdy i urządzenia wiejskie.  

My natomiast jedziemy dalej. Trochę się cieszę, że nie musimy pokonywać następnych dziesięciu kilometrów zaprzęgiem konnym. Nasze konie mechaniczne dowożą nas do następnego punktu wycieczki, miasteczka Adorf,  w kilkanaście minut.  Adorf dysponuje ładnym mieszczańskim rynkiem z ratuszem z końca XIX wieku oraz zabytkową bramą miejską „Freiberger Tor”.  Miasteczko Adorf Jest to jedyna całkowicie zachowana brama miejska w Vogtland i pochodzi z 1778 roku.  Widać to już na pierwszy rzut oka, bo budynek, choć wspaniale odrestaurowany,  strasznie jest krzywy i koślawy. Na parterze znajdowała się kiedyś izba strażnika. Dziś w budynku mieści się muzeum miejskie oraz muzeum pereł (największe zbiory  dotyczące połowu i przetwórstwa w Niemczech) . Tuż za bramą zobaczyć możemy pozostałości murów obronnych miasta. Do Adorf warto też przyjechać ze względu na najmłodszych. Znajduje się tu bowiem park miniatur „Mała kraina Vogtland”.  Można tu zobaczyć miniatury lokalnych zabytków, znane mosty, kościoły i wieże widokowe. Wszystkie wykonane zgodnie z oryginałem we właściwych proporcjach.

Następnym punktem wycieczki jest miasto Oelsnitz.  Zamek Voigtsberg z muzeum dywanów w Oelsnitz Tutaj od razu zwróciłam uwagę na inny dialekt mieszkańców. Dla mnie to wciąż bardzo zaskakujące, że Niemcy na podstawie wymowy bardzo celnie potrafią ocenić, skąd pochodzi dana osoba. W Polsce raczej niemożliwe jest, aby mieszkaniec Wrocławia zgadł na podstawie wymowy, że ktoś pochodzi np. ze Zgorzelca czy Gdańska.  W języku ludowym mieszkańcy Oelsnitz nazywani są wróblami, co wzięło się z pewnej legendy (Oelsniczanie zostali w niej zaczarowani w ptaki). Wróbel jest także symbolem miasta.  Od początku skupiliśmy się głównie  na odwiedzinach tutejszego zamku Voigtsberg. Udało się nam jednak zobaczyć też ryneczek z pięknym ratuszem. Ratusz w Oelsnitz Oelsnitz jest znane jako miasto przemysłowe, w którym produkowane są przede wszystkim dywany. W zamku Voigtspberg mieści się dlatego m.in. muzeum dywanów.
W Oelsnitz znajduje się też znana w całej Europie tradycyjna fabryka jakościowych dywanów Halbmond, której produkty w dużej mierze stanowią eksponaty w muzeum.  Można tu też zobaczyć zabytkowe maszyny tkackie oraz dowiedzieć się, jak powstaje dywan. 

Tuż przy Oelsnitz znajduje się jezioro zaporowe Pirk.  W letnich miesiącach można tu przyjechać pod namiot, wynająć łódkę albo zwyczajnie plażować.

 

Regiony: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.