Chemnitz - Miasto modernizmu

Chemnitz, widok na nowy ratuszChemnitz jest  trzecim pod względem wielkości miastem w Saksonii. Jeszcze do początku lat 90. miasto nosiło nazwę Karl-Marx-Stadt, co oczywiście wiązało się z powojennymi wpływami Związku Radzieckiego na wschodnią część Niemiec.  Jak mało które saksońskie miasto Chemnitz wciąż nosi bardzo wyraźne i liczne ślady minionej epoki (NRD). Chodzi tu przede wszystkim o architekturę. W mieście jest niewiele budowli zabytkowych. Większość została zastąpiona przez betonowe bloki, modernistyczne rzeźby i oczywiście liczne hale produkcyjne i fabryki

– bo Chemnitz to w głównej mierze miasto przemysłowe. Z tej jednak cechy uczyniło swoją zaletę na rynku turystycznym. I muszę przyznać, że z całkiem dobrym skutkiem.

Nowoczesne zabudowania w centrum ChemnitzNa pierwszy rzut oka Chemnitz wydaje się zupełnie zwyczajnym, średniej wielkości miastem.  Będąc w centrum jednak moją uwagę przykuły liczne neony na budynkach, tak dobrze znane w Polsce z epoki PRL-u. W Polsce praktycznie ich się już nie widuje, tu jednak ma się przez to wrażenie, że czas stanął w miejscu około 20 lat temu. Dotyczy to także budynków w centrum. Ma to niezwykły urok – przykładem niech będzie ulica Straße der Nationen (ulica narodów), aż chciałoby się poszukać jakiegoś mlecznego baru albo pójść na dancing! Myślę, że  Chemnitz jest dobrym celem na jednodniową wycieczkę w lecie.

Oto kilka punktów, które warto zobaczyć w Chemnitz lub okolicy.

 

Muzea


Muzeum przy Theaterplatz oraz operaW Chemnitz znajduje się kilka ciekawych muzeów. Zachwyceni będą w szczególności miłośnicy malarstwa i rzeźby oraz fascynaci motoryzacji i techniki przemysłowej. Ceny biletów wstępu wahają się od 4 do 6 lub 7 euro. Wstęp dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia jest bezpłatny.

Zbiory sztuki Chemnitz zgromadzone są w czterech osobnych muzeach. Pierwsze z nich, muzeum króla Alberta przy Theaterplatz mieści ponad 80.000 tysięcy eksponatów.  Znajdują się tu m.in. dzieła Caspara Davida Friedricha, Honore Daumiera, Auguste Rodina, Pablo Picassa, Edvarda Muncha. Od 2010 roku mieści się tu także sala rzeźb. SpecjalneMuzeum Villa Esche wystawy zostały poświęcone Edvardowi Munchowi, Pablo Picasso, Lucasowi Cranachowi, Pierre-Auguste Renoir oder Bobowi Dylanowi. (Theaterplatz 1, 09111 Chemnitz)

Muzeum Grunzhausera  również obejmuje sztukę XX wieku, między innymi 290 prac Otto Dixa i 74 obrazy Alexeja von Jawlenskyego (Falkeplatz, 09119 Chemnitz).

Muzeum  Henry van de Velde’a (Villa Esche) poświęcone jest twórczości belgijskiego artysty Henry van de Velde’a. Willa ta była pierwszym projektem architektonicznym artysty w Niemczech. (Parkstraße 58, 09120 Chemnitz).

Muzeum Schloßberg w dawnym klasztorzeSchloßbergmuseum mieści się w  pozostałościach średniowiecznego klasztoru benedyktynów św. Marii, wzniesionego w XII wieku.  Zabudowania klasztoru stanowiły w późniejszych wiekach książęcą rezydencję letnią, a potem pałacyk łowiecki. Do dziś zachował się także kościół gotycki. W dawnych zabudowaniach klasztornych mieści się muzeum historii miasta (800 lat), a także wystawa poświęcona średniowiecznym rzeźbom (Schloßberg 12, 09113 Chemnitz).  

 

U stóp wzgórza położone są malownicze domki z muru pruskiego, zaliczane do najstarszych w mieście. Mieszczą się dziś w nich restauracje i pensjonaty.

Muzeum przemysłu. Ulica, przy której znajduje się dzisiejsze  muzeum przemysłu stanowiłaMuzeum przemysłu w Chemnitz w XIX wielu ważną lokalizację dla przedsiębiorstw przemysłowych. Swoje siedziby posiadały tu fabryki tekstylne, zakłady produkcji maszyn, odlewnie i inne. Do dziś widoczne są jeszcze pozostałości po tej epoce. Budynek dzisiejszego muzeum był kiedyś  halą  jednej z najnowocześniejszych odlewni w Chemnitz. Jak dla mnie idealne miejsce na utworzenie muzeum o takiej tematyce. Wystawy są podzielone na kilka działów tematycznych: przemysł w Saksonii, przemysł w czasie DDR, przemysł dla potrzeb gospodarstw domowych i inne działy, które nie za bardzo potrafię nazwać. Są prototypy silników, rozmaite maszyny a nawet cała lokomotywa
Monument Karla Marksaparowa oraz wystawa poświęcona historii i przemysłu tekstylnego (maszyny, technologie – od momentu tworzenia nici z bawełny). Panowie ani dzieci z pewnością nie będą się tu nudzić. Dla nas, pań, na pocieszenie stworzono czasową wystawę poświęconą historii czekolady! (Zwickauerstraße 119, 09112 Chemnitz)

 

Muzeum przyrodnicze (mieszczące się w centrum kulturalnym DasTietz, dawnym renomowanym domu towarowym) to coś specjalnie dla najmłodszych. Oczywiście my, dorośli, także byliśmy zachwyceni. Zacznę od wymienienia najciekawszego eksponatu – skamieniałegoSkamieniały las w muzeum przyrodniczym lasu – który pretenduje do uzyskania tytułu zabytku kulturalnego UNESCO. Skamieniały las dostępny jest we foyer muzeum i możemy podziwiać go nieodpłatnie. Wejście do muzeum kosztuje 4 euro. Skamieniały las jest dowodem na wybuch milionami lat wulkanu w okolicy Chemnitz przed około 290. Są to rzeczywiście skamieniałe pnie drzew! Wygląda to fantastycznie. W muzeum możemy dodatkowo zobaczyć animację komputerową z takiego wybuchu oraz  filmy nagrane przy okazji podobnych wybuchów na świecie. Wystawy muzeum w dużej mierze poświęcone są mineralogii . Jest też znakomita wystawa, a właściwie insektarium, gdzie  możemy zobaczyć żywe zwierzęta – głównie insekty, pająki, owady – przyjrzeć się ich życiu i dowiedzieć rozmaitych ciekawostek. Mnie szczególnie spodobał się wielkie szklane akwarium, w którym latały przepiękne motyle (można Ptasznik w muzeum przyrodniczymzobaczyć także proces ich przepoczwarzania się!). Moritzstraße 20, 09111 Chemnitz

Ponadto w Chemnitz znajduje się muzeum saksońskich pojazdów (Zwickauerstr. 77), które dokumentuje ponad 100-letnią tradycję budowy różnych pojazdów w Saksonii.  Zaprezentowanych zostało około 120  egzemplarzy (samochody, motocykle, rowery) różnych saksońskich producentów. Podobna wystawa, tylko w bardziej okrojonym zakresie mieści się też w muzeum przemysłu opisanym powyżej.

Panowie z pewnością będą zainteresowani odwiedzeniem jeszcze muzeum kolei  (An der Dresdner Bahnlinie 130c) lub muzeum kolei miejskiej (Zwickauerstr. 164).  To pierwsze  prezentuje bogatą historię przemysłu w regionie, koncentrując się w dużej mierze na złotej erze  kolei. Park pojazdów obejmuje 14 lokomotyw parowych, 4 lokomotywy dieslowe i 3 lokomotywy elektryczne. Natomiast muzeum kolei miejskiej oprócz zabytkowych wagonów prezentuje także historię istnienia kolei miejskiej w Chemnitz.

Co jeszcze warto zobaczyć w Chemnitz

Oczywiście w pierwszej kolejności po przyjeździe do Chemnitz warto udać się na starówkę.Stary ratusz w Chemnitz Znajdują się tutaj dwa ratusze: nowy i stary. Część zabytkowa powstała w XV wieku, nowy ratusz wzniesiono natomiast w już XX wieku – znajduje się w nim Carillon, czyli kurant, z 48 dzwonkami.  Warty uwagi jest renesansowy portal przy starym ratuszu z popiersiami  Judith i Lukrecji. Tuż nad portalem znajduje się kurant figurkowy, który uruchamiany jest kilka razy w ciągu dnia.  Wysoka wieża ratusza (na którą można wejść w czasie oprowadzania po ratuszu – koszt 5 euro) wywodzi się jeszcze z XII wieku i służyła jako pewnego rodzaju warowania dla Nowy ratusz w Chemnitzkasztelana.  Z tyłu za ratuszem znajduje się romański trzynawowy kościół św. Jakuba.  Szczególnie warto zobaczyć  późnogotycki ambit (tak to się chyba nazywa w architekturze) oraz ołtarz z XVI wieku oraz fryz maswerkowy z początku XV wieku. Tuż obok nowego ratusz znajduje się kamienica mieszczańska z późnobarokową fasadą z XVIII wieku. Niestety oryginał został zniszczony w czasie wojny, a obecny budynek jest rekonstrukcją powstałą w 1954 roku. Po drugiej stronie galerii (tej z arkadami) stoi najstarszy zabytek Chemnitz:  czerwona wieża. Została ona wzniesiona w XII wieku. Początkowo służyła oczywiście jakoKamienica mieszczańska na rynku twierdza, później stała się częścią murów miasta. Do początku XX wieku wieża i jej przybudówka służyły jako więzienie.  W czasie nalotów bombowych na Chemnitz pod koniec II Wojny Światowej zabytek ten uległ poważnym uszkodzeniom na skutek pożaru. 

Wokół starówki Chemnitz powstały liczne budowle nowoczesnej architektury, w których mieszczą się głównie galerie handlowe. W połączeniu z budynkami minionej epoki NRD tworzy to wyjątkową atmosferę. Tuż obok tego oryginalnego kompleksu znajduje się monument Karola Marksa – 10 metrowa głowa filozofa z brązu na granitowym cokole. Pomnik został stworzony w 1971 roku przez sowieckiego rzeźbiarza.

Kaßberg to najbardziej reprezentatywna pod względem historii sztuki dzielnica mieszkalna Chemnitz. Większość Czerwona wieża i galeria handlowa w centrumistniejących tu budynków posiada elementy secesyjne i historyzmu. Cała dzielnica objęta została ochroną zabytków, część zabytków została zrekonstruowana. Szczególnie warto zobaczyć budynek ze zdobieniami ceramicznymi Majolika przy ulicy Barbarossastraße 48-52, Kochstraße 19, Ulmenstraße 16 und Eulitzstraße 28. Pod dzielnicą prowadząśredniowieczne piwnice piwne i przejścia podziemne, które dziś możemy także zwiedzać  w ramach oferowanych wycieczek

Gdzie warto coś zjeść: na śniadanie polecamy kawiarnię ALEX naprzeciw ratusza, mieszczącą się w budynku galerii (pod arkadami).Fragment kościoła św. Jakuba w centrum koło ratusza Można tu zamówić obfity i urozmaicony bufet śniadaniowy „jesz ile chcesz” w cenie 6,40 euro (codziennie poza niedzielą).  Na wieczór polecamy natomiast znajdujący się tuż obok lokalny browar – świetna atmosfera, przepyszne piwo (2,60 euro) i smakowite przekąski w rozsądnych cenach!  Obiad można niedrogo zjeść w chińskiej restauracji Chinahaus przy ulicy Annabergerstr. Buffet „Jesz ile chcesz” kosztuje 5,90 euro. Pieski oczywiście mile widziane.

Osobny artykuł będzie poświęcony dzielnicy Rabenstein, będącej jednym z ulubionych celów wycieczkowych mieszkańców Chemnitz.  Znajduje się tu najmniejszy zamek w Saksonii, Rabenstein, jezioro zaporowe, zabytkowe podziemne kopalnie Felsendome oraz zoo z zagrodą dzikich zwierząt. Wszystkie te atrakcje oddalone są od centrum miasta o zaledwie kilka kilometrów.

 

 

Regiony: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.