Barokowy pałac Delitzsch - siedziba wdów książęcych dynastii Sachsen-Merseburg

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Barokowy pałac i ogród Delitzsch Tym razem przenosimy się w północno-zachodnią część Saksonii.  Nieco na północ od Lipska położony jest przepiękny, choć niewielki, barokowy pałac Delitzsch. Udaliśmy się do niego akurat w dniu odbywającego się co roku festynu.  Z tej okazji odbywały się rozmaite wydarzenia, zwiedzanie z przewodnikiem oraz iluminacja parku. Przyznać trzeba, że było dość ciekawie, pomimo dość niskiej temperatury. Pałac jest pięknie odrestaurowany i mieści kilka ciekawych wystaw, które zainteresują każdego miłośnika historii, sztuki i rzemiosła.

Odległość od Lipska: 25km

Restauracje: w mieście

Postój: Schloßstrasse Delitzsch

 

Pałac Delitzsch znajduje  w miasteczku o takiej samej nazwie, lezącym tuż przy małej krainieOgród przylegający do pałacu, widok z wieży jezior. Sama miejscowość nie wydała nam się na tyle ciekawa, aby ją specjalnie zwiedzać. Ot małe miasteczko w Saksonii. Jednak pałac jest już wyjątkową atrakcją na skalę całego landu. Został on wzniesiony na fundamentach pałacu wodnego z XIV wieku, natomiast w XVI wieku przebudowano go na styl renesansowy. Pałac już wtedy był wykorzystywany jako siedziba książąt saksońskich (bocznej linii Sachsen-Merseburg). Swój barokowy charakter pałac otrzymał dopiero w XVII wieku. Pełnił wówczas rolę pałacu wypoczynkowego  oraz siedziby księżnych wdów (w pałacu mieszkała Bal maskowy w wykonaniu grupy „plasir de la cour” stowarzyszenia Potsdamer Rokokostatnia para książęca tej linii dynastii Wettynów). Do dziś możemy podziwiać przepiękne wnętrza z tamtego okresu, zachowało się bowiem bardzo dużo oryginalnych elementów, jak na przykład drewniana podłoga.  W pałacu mieści się dziś muzeum, które możemy oczywiście odwiedzić. Wstęp kosztuje 3,50 euro. Całe jedno piętro zajmują książęce komnaty z zabytkowym wyposażeniem. Przepiękne meble, kolorowe tapety z materiału i lustra.  Mamy nawet wgląd do osobistych pokoi księżnej.  W czasie festynu wieczorem w pałacu wyjątkowo zgaszonoKomnata pałacu Deslitzsch w blasku świec podczas festynu 2012 wszystkie światła i w komnatach zapalono świece – wytworzyła się magiczna atmosfera, tym bardziej, że turystów było naprawdę niewiele. Aż nie miałam ochoty stamtąd wychodzić.  W pałacu znajduje się także kuchnia z paleniskiem oraz rozmaitymi utensyliami oraz inne wystawy. Możemy się wdrapać także na wieżę, z której widać miasto, okolice i przede wszystkim piękny barokowy ogród.  Ogród we francuskim stylu został założony w XVII wieku na zlecenie Księżnej Christiane. Nietypowa jest jego lokalizacja, podyktowana jednak względami praktycznymi – w tym miejscu było największe nasłonecznienie.  Ogród jest przepiękny i wspaniale zadbany, choć można Pałac widziany z tyługo całościowo ogarnąć wzrokiem. Dodatkową atrakcją podczas naszego pobytu był pokaz barokowych tańców w formie balu maskowego w sali balowej pałacu. Miało się wtedy wrażenie, że jest się co najmniej na planie jakiegoś historycznego filmu kostiumowego, jeśli nie na prawdziwym książęcym balu. Z pewnością było na co popatrzyć. Tuż po zmroku zapalone zostały małe lampiony i rozstawione w całym parku. Wyglądało to przepięknie. Całość uzupełniali statyści i obsługa ubrana w historyczne kostiumy.

Wracając z Delitzsch udaliśmy się jeszcze do Lipska, jednak miasto to zostawimy sobie na osobną, kilkudniową wycieczkę.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.