Śladami historii górnictwa w Saksonii na szlaku kanałów w dolinie Bobritzsch

Komunikat o błędzie

  • User warning: The following module is missing from the file system: imagcache_actions. In order to fix this, put the module back in its original location. For more information, see the documentation page. in _drupal_trigger_error_with_delayed_logging() (line 1128 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/includes/bootstrap.inc).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3696 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3697 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Undefined offset: 1 in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object in user_node_load() (line 3698 of /var/www/vhosts/poznajsaksonie.pl/httpdocs/modules/user/user.module).

Zamek ReinsbergSzlak kanałów „Grabentour” jest jedną z piękniejszych w Saksonii tras wędrówkowych. Przebiega on wzdłuż doliny rzeki Bobritzsch. Nazwa szlaku wywodzi się od założonego tu w połowie XIX wieku systemu kanałów, dostarczających wodę do napędzania maszyn kopalnianych – w ówczesnym czasie było to bardzo nowoczesne rozwiązanie techniczne. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana, nadaje się zarówno do pieszych jak i rowerowych wycieczek. Nasza wędrówka obejmuje także dla małe zamki oraz dodatkowo zabytki techniczne.

 Odległość od Drezna: ok 35 Km

Postój: Halsbrücker Str w miejscowości Krummenhennersdorf (bezpłatny parking tuż przy młynie)

Czas wycieczki: około 3-4 godzin wędrówki

Restauracje: mała knajpka przy młynie; restauracja w Reinsberg

 

Młyn w Krummenhennersdorf Szlak kanałów położony jest na dawnym terenie kopalnianym. Nie należy się tu jednak spodziewać księżycowych krajobrazów i zrujnowanej natury. Obszar ten został w pełni zrekultywowany i dziś do naszej dyspozycji jest wspaniała trasa z licznymi ciekawymi stacjami, opowiadającymi historię górnictwa w rewirze słynnego Freiberga. Górnictwo w Saksonii w XIX wieku był już na bardzo zaawansowanym poziomie, jednak większość surowców na dostępnych głębokościach przy wykorzystaniu znanych metod Kanał nadziemny wzdłuż szlakuzostała już wyczerpana. Powstała wówczas potrzeba wykorzystania nowoczesnych rozwiązań, która doprowadziła do powstania sieci kanałów i sztolni. Umożliwiły one przede wszystkim wydobywanie rudy z większych głębokości. Ale od początku.

Auto zostawiamy na bezpłatnym parkingu w miejscowości Krummenhennersdorf, tuż przy pierwszym zabytku technicznym, który stanowi młyn „Wünschmann Mühle”. Młyn jest jedną ze stacji na „Srebrnym Szlaku” (jest to turystyczna trasa prowadząca wzdłuż zabytków związanych z górnictwem na terenie Saksonii, nazwa nawiązujeUjście kanału podziemnego do wydobywanego w Saksonii srebra). Niestety młyn jest dostępny dla zwiedzających tylko dwa razy w roku – w dniu otwartego zabytku we wrześniu oraz w dniu młynów. Został wybudowany w 1195 roku i ze względu na swoje położenie często był plądrowany i niszczony w trakcie licznych wojen, kilkakrotnie też płonął. W XIV wieku otrzymał przywilej dostarczania chleba do Freiberga. Dziś młyn jest zabytkiem technicznym, mieści się w nim też mała knajpka. Właściwy szlak kanałów zaczyna się tuż za młynem. Ścieżka jest dobrze oznaczona.

Dolina rzeki BobritzschKanały ciągną się na odcinku 3,5 kilometra. Podzielone są na część podziemną i nadziemną. Po kilkudziesięciu metrach od młyna, po prawej stronie zauważamy podziałkę z oznaczonymi stanami wody w czasie powodzi w różnych latach.  Przez około 1,5 km wzdłuż ścieżki biegnie kanał otwarty.  Zaraz potem docieramy do pierwszego ujścia kanału podziemnego. Na tej trasie spotkamy ich jeszcze kilka. Kolejną stacją jest sztolnia, w której wydobywany był kwarcyt, służący do produkcji glazury w miśnieńskiej manufakturze porcelany.

Dalej droga prowadzi do przepięknej doliny Bobritzsch. Nasz szlak biegnie dokładnie międzySztolnia płytką rzeką a stromymi skałami. Po drodze spotykamy jeszcze kilka stacji z tablicami informacyjnymi, między innymi także pozostałości budynku, w którym przechowywano proch.

W pewnym momencie trasa się rozdziela. My kierujemy się w stronę ośrodka wypoczynkowego w miejscowości Reinsberg. Za stromym zboczu położony jest tu wczesnośredniowieczny zamek. Był on początkowo siedzibą rodu rycerskiego Reinsberg. Później posiadłość przeszła pod panowanie słynnej w Saksonii rodziny Schönberg. Fragment ogrodu w zamku BiebersteinDziś jest własnością prywatną i tylko część dość dość zaniedbanego ogrodu jest dostępna dla zwiedzających. Od zamku w prawą stronę biegnie ulica, którą dotrzemy do kolejnej ciekawostki, a mianowicie do zabytkowych zabudowań kopalni (stacja 4 Lichtloch Rothschönberger Stolln). Dzięki funduszom unijnym zabudowania utrzymywane są w znakomitym stanie.

Od tej stacji udajemy się dalej ulicą w stronę miejscowości Bieberstein. Położony jest tutaj niewielki zamek z początków XIII wieku. Dziś mieści się tutaj centrum konferencyjne. Można jednak wejść do przyzamkowego ogrodu i zobaczyć pozostałości wieży, stanowiącej pozostałość z początków istnienia zamku.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi. Jeśli nie możesz odczytać napisu z obrazka, odśwież okno przeglądarki.
Graficzne pułapki CAPTCHA
Wprowadź znaki widoczne na obrazku.